PUBLICYSTYKA
dr Robert Piwko: Wystawa IPN prezentuje nauczanie księdza Jerzego Popiełuszki
Rozmowa z doktorem Robertem Piwko, naczelnikiem Delegatury IPN w Kielcach.
Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę poświęconą bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce pt. "Dekalog ks. Jerzego". W tym roku przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci księdza. Proponujecie opowieść o ks. Jerzym w formie wystawy. Dlaczego?
Chcemy poprzez nią wzbudzić zainteresowanie i zachęcić do odkrywania na nowo postaci tego charyzmatycznego duchownego.
Jakie są główne elementy wystawy?
Wystawa staje się coraz bardziej popularna. Opowiada o księdzu Jerzym w ciekawy sposób. Po 40 latach, kiedy szczegóły biografii są znane, pora, aby poznawać nauczanie księdza Jerzego. Sięgamy więc do homilii, do tego co mówił i co pisał. Wystawa skonstruowana jest w prosty sposób. Podzielona na dziesięć zagadnień. Zawiera 10 najważniejszych haseł wokół, których skupiało sie nauczanie księdza Jerzego. Pierwsza wyjściowa plansza zawiera zagadnienie dotyczące miłości bliźniego, budowania wspólnoty. Kolejne hasła dotyczą m.in. męstwa, wolności, prawdy, solidarności. Dekalog kończy hasło dotyczące świętości. Układ tej wystawy pokazuje, jak wyglądała droga księdza Jerzego, jako kapłana i patrona Solidarności.
Co chcecie pokazać przez tą wystawę?
Obecnie pamięć o księdzu Jerzym wraca do młodego pokolenia. Jest kilka środowisk, którym ks. Popiełuszko jest szczególnie bliski. Pierwsze, to środowisko Solidarności i tych, którzy pamiętają oddanie księdza Jerzego na rzecz związku. Druga wspólnota - to ci, którzy uczestniczyli we Mszach świętych za Ojczyznę. Trzecia to, ci którzy z racji wieku, nie pamiętają bezpośrednio nauczania księdza i do nich kierujemy naszą wystawę. Podkreślam tu znaczenie młodych ludzi tworzących wspólnotę Ruch Młodych księdza Jerzego, która zawiązała się przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Obok tej wspólnoty my, jako IPN, proponujemy opowieść o tych wartościach, które głosił ks. Popiełuszko, ukazując ich uniwersalność. Wystawa na ciemnym tle zawiera zdjęcia i słowa, które głosił ks. Jerzy. Wystawa gości w wielu miejscach, w tym w szkołach województwa świętokrzyskiego.
Dziękuję za rozmowę.
Katarzyna Bernat
Więcej o wystawie i nauczaniu ks. Jerzego Popiełuszki powiemy w audycji "Historia na fali" w czwartek 24 października, godz. 20 w Radiu eM Kielce.