PUBLICYSTYKA
Dr Agnieszka Dziarmaga: Warto poznać historię i kulturę Żydów na Kielecczyźnie
Rozmowa z dr Agnieszką Dziarmagą z Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej.
Muzeum Wsi Kieleckiej wydało publikację pod tytułem: "Żydzi wiejscy i małomiasteczkowi w obrazie wiosek i sztetli przełomu XIX i XX wieku", której pani jest redaktorem. Co to za publikacja?
Dotyka tematu, który to tej pory było dość pomijany, życia Żydów w sztetlach, wioskach i małych miasteczkach. Byli oni obecni przez około 800 lat na ziemiach polskich. Duże skupiska tej społeczności były w miastach. Tworzyli kulturę języka idisz i hebrajskiego. Mieli też wpływ na społeczność wiejską.
Życie polskich Żydów opisane zostało we wspomnianej publikacji. Składa się ona z artykułów naukowych i jest podzielona na trzy bloki tematyczne. Jakie?
Chcieliśmy przedstawić trzy bloki tematyczne, aby pokazać różne aspekty życia społeczności żydowskiej. Pierwszy blok dotyczył aktywności żydowskich mieszkańców wsi i miasteczek Kielecczyzny przełomu XIX i XX wieku. Drugi - obejmuje artykuły z zakresu codzienności żydowskiej w obszarze wiejsko - miejskim w różnych jej przejawach, z zaznaczeniem nie tylko najważniejszych faktów, ale też mitów i stereotypów. Natomiast trzecia część wydawnictwa dotyczy materialnych i niematerialnych śladów dziedzictwa po Żydach.
Jaki jest cel tej publikacji? Jak będzie upowszechniana tego typu tematyka?
Książka została bardzo przyjęta z dużym zainteresowaniem. Jest to ciekawy materiał dla historyków i etnografów. Ten temat nie był dostatecznie rozwijany i badany. Myślę, że jest to okazja do uzupełnienia tej wiedzy. Dlatego ta publikacja jest potrzebna.
Dziękuję za rozmowę.
Więcej o życiu społeczności żydowskiej na Kielecczyźnie i nie tylko opowiemy w audycji "Historia na fali" w czwartek 9 stycznia, godz. 20 w Radiu eM Kielce.