PUBLICYSTYKA
Dla niepełnosprawnych
Kielce są jednym z niewielu miast w Polsce, które świadczą usługi transportowe dla niepełnosprawnych. I to już od dwudziestu lat.
– W 1994 roku kielecki oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazał na ten cel trzy samochody – opowiada Andrzej Włoch, kierownik referatu promocji zdrowia i profilaktyki Urzędu Miasta. – Dzięki porozumieniu władz miasta ze Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach ich dysponentem jest pogotowie ratunkowe. Pojazdy od razu były całkowicie przygotowane do transportu osób niepełnosprawnych, wyposażone nawet zostały w windy hydrauliczne. Z czasem miasto kupiło jeszcze jeden samochód. Przypomnijmy, że w pierwszej kolejności ze specjalistycznych aut korzystają osoby z dysfunkcją ruchu, poruszające się o kulach lub na wózkach inwalidzkich – dodaje Włoch.
Ile płaci się za taką usługę? Niewiele, ponieważ jest ona dofinansowywana przez miasto. Płacimy albo za kilometr (w mieście 60 groszy, zaś po wliczeniu 70–procentowego finansowania – 18 groszy; poza miastem – 30 groszy), albo za godzinę (21 zł, a po wliczeniu dofinansowania – 6,30 zł; poza miastem – 10,50 zł). Warto dodać, że stawki te nie zmieniają się od 2011 roku, mimo wzrostu cen paliwa.
Jest też dofinansowanie w wysokości 50 procent. Stosuje się je w szczególnych i nagłych przypadkach transportu osoby niepełnosprawnej do placówek medycznych (co ważne, wraz z jej opiekunem). – To tak zwana usługa „drzwi w drzwi”, świadczona dosłownie spod drzwi mieszkania do drzwi konkretnych instytucji: placówek służby zdrowia, urzędów i instytucji publicznych, obiektów sportowych oraz kulturalnych. Mówiąc prościej, niepełnosprawny może dojechać na przykład na mecz Korony czy Vive, do kina lub teatru – wylicza Andrzej Włoch.
Ile samochodów pozostaje do dyspozycji niepełnosprawnych? – Mamy w tej chwili trzy pojazdy. Musimy mieć jednak świadomość, że przy dzisiejszych możliwościach dofinansowań wiele instytucji ma podobne samochody na własne potrzeby. Transport miejski także został bardzo dobrze przystosowany do przewozu niepełnosprawnych – po Kielcach jeżdżą przecież autobusy niskopodłogowe, a ich kierowcy służą osobom z dysfunkcjami ruchu fachową obsługą i pomocą. Są również łatwe w obsłudze, składane wózki inwalidzkie. Dlatego te trzy samochody, które mamy, w zupełności wystarczają – wyjaśnia Włoch.
Zlecenia transportu dla niepełnosprawnych przyjmowane są przez dyspozytora Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach pod numerem telefonu 41 36 173 06 w dni robocze od godz. 7 do 19. Pełna treść „Regulaminu korzystania z transportu przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych”, dostępna jest na stronie www.um.kielce.pl w zakładce – Miasto Kielce – Zdrowie i pomoc społeczna – Zdrowie.
Robert Majchrzyk