Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Ćwierć wieku pomocy

sobota, 29 listopada 2014 14:11 / Autor: Katarzyna Bernat
Ćwierć wieku pomocy
Ćwierć wieku pomocy
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Caritas diecezji kieleckiej świętuje w tych dniach jubileusz 25-lecia istnienia. W ciągu minionego ćwierćwiecza organizacja rozwinęła pomoc charytatywną w wielu obszarach społecznych.

– Zaczynaliśmy od organizowania doraźnego wsparcia ludziom nie radzącym sobie w nowej rzeczywistości po zmianie ustroju. Na początku, podobnie jak teraz, pomagaliśmy też tym, którzy ucierpieli podczas nieszczęśliwych zdarzeń losowych, takich jak powódź lub pożar – opowiada ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas diecezji kieleckiej.

Nawet bezrobotni

W tej chwili Caritas organizuje wiele akcji, skierowanych do seniorów i osób niesamodzielnych, do dzieci i młodzieży, bezrobotnych i wykluczonych społecznie. Ponadto prowadzi usługi medyczne dla chorych i niepełnosprawnych.

Ważnym zadaniem społecznym, realizowanym przez organizację, jest pomoc bezrobotnym i wykluczonym społecznie. – W wielu gminach bezrobocie sięga kilkunastu procent, dlatego taka działalność to konieczność – podkreśla ksiądz Słowik. Od 2004 roku funkcjonuje Centrum Integracji Społecznej, prowadzące reintegrację społeczną i zawodową. Stwarza ono szansę osobom długotrwale bezrobotnym. Znaczna część jego beneficjentów nigdy nie pracowała lub ostatnią pracę wykonywała bardzo dawno temu. Dzięki szkoleniom, warsztatom, poradnictwu psychologicznemu i prawnemu oraz działaniom podnoszącym wartość pracownika, jego predyspozycje i kwalifikacje zwiększa się szansa zatrudnienia takiej osoby w przyszłości.

Dla chorych i niepełnosprawnych

Niezwykle ważnym obszarem zainteresowań kieleckiej Caritas jest pomoc chorym i niepełnosprawnym. – W tym wypadku oferujemy rehabilitację leczniczą oraz zawodową. Od ponad dwudziestu lat funkcjonuje też Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, który organizuje turnusy rehabilitacyjne. Gwarantują one opiekę medyczną, pomoc rehabilitantów, a także opiekę duchową – wyjaśnia ksiądz dyrektor.

Istotną kwestią społeczną jest lecznictwo. W wielu gminach diecezji kieleckiej funkcjonują poradnie lekarskie, w których Caritas świadczy usługi medyczne oraz opiekę pielęgniarską. – Usługi rehabilitacyjne, fizykoterapię, rehabilitację ruchową proponujemy nie tylko na terenie placówki, ale w poważnym zakresie także w domu pacjenta – dodaje ksiądz Słowik.

Jednym z pierwszych kroków w zakresie pomocy medycznej po powstaniu Caritas było organizowanie zakładów opiekuńczo-leczniczych. Tu oferta skierowana jest do osób po przebytych ciężkich schorzeniach, które po zakończeniu hospitalizacji potrzebują kilkutygodniowej rekonwalescencji. Ponadto Caritas prowadzi także dla seniorów i osób niesamodzielnych domy pomocy społecznej, rodzinne domy pomocy, a także organizuje usługi opiekuńcze i pomoc domową.

Hospicja i opieka paliatywna

Od kilku lat Caritas spieszy także z pomocą osobom nieuleczalnie chorym. Zaczynano od tworzenia hospicjów funkcjonujących w domach pacjentów. Opiekował się nimi wykwalifikowany personel i wolontariusze. Od kilku lat budowane jest w Kielcach, na terenie parafii Miłosierdzia Bożego, hospicjum stacjonarne. – Zaplanowane jest na 44 miejsca. Oprócz personelu, pracują tam także wolontariusze – mówi ksiądz Słowik.

Caritas diecezji kieleckiej to niezwykle ważna placówka w regionie. Obecność w tak wielu obszarach pomocy społecznej sprawia, że z jej oferty i usług korzysta kilkaset tysięcy osób najbardziej potrzebujących. W taki praktyczny sposób dokonuje się ewangeliczne wezwanie Chrystusa do okazywania miłosierdzia bliźnim.

Katarzyna Bernat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO