PUBLICYSTYKA
Bóg rozliczy nas z czasu
Upływ czasu dotyczy każdego z nas. Czy w pędzie codzienności zastanawiamy się w jaki sposób wykorzystujemy te minuty, godziny i dni naszego życia?
- Czas jest darem, który dał nam Pan Bóg. On nas rozliczy z tego, jak go wykorzystaliśmy – mówi ks. dr Adam Wilczyński, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Na co więc powinniśmy wykorzystać czas? – Przede wszystkim na budowanie relacji - najpierw z Panem Bogiem, a później z drugim człowiekiem - kształtowanie własnej osobowości oraz rozwój duchowy i intelektualny – podkreśla ks. Adam.
Przez wieki mnisi kierowali się zasadą „Ora et labora” (módl się i pracuj). Podobnie dziś w planie dnia każdego człowieka powinien znaleźć się czas na pracę, odpoczynek, spotkania z ludźmi, ale również na modlitwę. – Wszędzie trzeba zachować umiar, nie można się zatracić – podkreśla ks. Wilczyński.
Człowiek narażony jest dziś na bardzo wiele bodźców i pokus. Styka się z wieloma różnorodnymi propozycjami miłego spędzenia czasu. Tak wiele filmów chciałby obejrzeć, tak wiele książek przeczytać, z tyloma ludźmi pragnąłby się spotkać. Nie na wszystko jednak starcza dnia. – Bywa jednak i tak, że mamy czas, ale wolimy go marnotrawić na rzeczy, które nic nie wnoszą do naszego życia. Popadamy w lenistwo, bezmyślnie gapimy się w telewizor lub komputer. Niekiedy praca jest dla nas ważniejsza od relacji z małżonkiem lub dziećmi. Zastanówmy się więc, na co przeznaczamy dany nam czas? – pyta ks. Adam.
Duchowny podkreśla, że marnujemy go, kiedy nie pełnimy woli Boga wybierając zło. – Niekiedy może ono nam się wydawać przyjemniejsze i idziemy za nim. Czas marnotrawimy również wtedy, kiedy nie czynimy dobra, nie tworzymy relacji z innymi ludźmi, kiedy Pan Bóg schodzi na dalszy plan – wyjaśnia ks. Wilczyński.
Upływ czasu i proces starzenia się nie musi nas przygnębiać. Psalmista mówi: „Miarą życia ludzkiego jest lat siedemdziesiąt, osiemdziesiąt gdy jesteśmy mocni, a większość z nich to trud i marność” (Psalm 90). – Nie ilość czasu spędzonego na ziemi jest najważniejsza, a jakość. Tego dowodzą choćby żywoty świętych. Niektórzy zmarli we wczesnej młodości, a dziś są wyniesieni na ołtarze, jak na przykład św. Teresa z Lisieux – mówi ks. Adam - Życie ludzkie rozwija się pod względem fizycznym, emocjonalnym, intelektualnym, tylko do pewnego momentu. Później powoli nadchodzi starość, degradacja ciała i intelektu. Jedynie rozwój duchowy jest nieograniczony. Dlatego w niego warto inwestować swój czas. Cnoty kardynalne: sprawiedliwość, roztropność, umiarkowanie, męstwo; cnoty teologalne: wiara, nadzieja, miłość; dary Ducha Świętego jeśli nad nimi pracujemy, zostaną utrwalone w nas na wieczność. Znamy powiedzenie: „Czas ucieka wieczność czeka”. – Wbrew pozorom jest to radosne przesłanie napawające nadzieją. Bóg jest twórczy w każdej dziedzinie naszego życia oraz otaczającego świata i taką samą kreatywnością wykaże się w wieczności. W niebie nie zanudzimy się, bo wciąż będziemy zaskakiwani przez Pana Boga. Wieczność zaczyna się teraz. Nie marnujmy więc czasu, ale mądrze i twórczo z niego korzystajmy – proponuje ks. Wilczyński.
Katarzyna Bernat
W każdy wtorek o godz. 18 w Radiu Plus Kielce nadawana jest audycja „Tak wierzę”. Poruszane są w niej tematy dotyczące wiary i życia duchowego. Słuchacze mogą zadawać pytania obecnym w studiu gościo, dzwoniąc: telefon 41 349 50 51; lub pisząc: sms 7168 z dopiskiem na początku kielceplus (koszt smsa 1,23 brutto); mail: antena@plus.kielce.pl.