Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Blisko 150 pomysłów

piątek, 08 maja 2015 15:24 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Blisko 150 pomysłów
Blisko 150 pomysłów
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Zakończył się nabór wniosków do budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie propozycje mieszkańcy Kielc zgłaszali najczęściej.

Do środy, do Wydziału Budżetu w kieleckim magistracie trafiły 134 wnioski. – Siedemnaście zostało zarejestrowanych przez internet. Ogółem dostaliśmy 80 projektów na inwestycje małe oraz 54 na duże – informuje Wojciech Dudzic, dyrektor Wydziału Budżetu w Urzędzie Miasta. Najwięcej wniosków dotyczy budowy boisk szkolnych, osiedlowych, placów zabaw oraz stref rekreacyjnych. Można też wyróżnić sporą grupę propozycji przebudowy dróg i chodników. Tak samo sprawa wyglądała w poprzednich dwóch edycjach budżetu. – Podobieństw możemy się doszukać nie tylko w samych pomysłach. Tak jak w latach ubiegłych, najwięcej wniosków napływa w ostatnich dniach przed upływem terminu zgłoszeń – zauważa dyrektor Dudzic.

Teraz pochylą się nad nimi urzędnicy. Specjalna komisja do spraw budżetu obywatelskiego przyjrzy się każdej propozycji. Weryfikować je będzie pod kątem formalnym, prawnym i finansowym. Istotna jest też zgodność z wcześniej ustalonym regulaminem, albowiem aby wniosek przeszedł pomyślnie weryfikację, musi spełniać kilka warunków. – Regulamin budżetu obywatelskiego mówi, że propozycja musi być przede wszystkim zadaniem inwestycyjnym. Pod tym określeniem mogą się kryć budowy, przebudowy, modernizacje, ale nie remonty – wyjaśnia Wojciech Dudzic. Innymi słowy chodzi o pomysły, które podniosą wartość infrastruktury miejskiej. Zgłaszane zadanie nie może też kosztować mniej niż trzy tysiące złotych.

Wnioski do budżetu obywatelskiego podzielone są na dwie grupy – zadania małe i zadania duże. Zadania małe to te, których realizacja pochłonie nie więcej niż 100 tysięcy złotych, a na wszystkie wybrane przeznaczony zostanie okrągły milion. W poprzednich latach do tej grupy zgłaszane były na przykład propozycje budowy siłowni zewnętrznych, doskonale już znanych z kieleckich obszarów rekreacyjnych. Zadania duże to inwestycje, których koszt przekroczy 100 tysięcy złotych. Tutaj z kolei do rozdysponowania przeznaczone zostały cztery miliony. Fundusze na inicjatywy obywatelskie są wyodrębnione z budżetu miasta na dany rok.

Do 5 czerwca opublikowana zostanie lista zadań odrzuconych i dopuszczonych do głosowania. Rozpocznie się ono 8 czerwca i potrwa do 21 czerwca. Każdy kielczanin, który ukończył 16 rok życia, może oddać głos tylko raz, ale za to na dowolną liczbę propozycji. Po ustaleniu listy dopuszczonych zadań udostępnione zostaną karty, na których stawiać będziemy krzyżyki przy wybranych pomysłach. Pobierzemy je u pracowników magistratu lub ze strony internetowej Urzędu Miasta. Głosy będziemy mogli sami odnieść do lokali urzędu lub odesłać listownie. Urzędnicy polecają głosowanie drogą elektroniczną na stronie ratusza. – To nam znacznie ułatwi pracę. Głosy oddane przez internet policzymy szybciej i dzięki temu być może wcześniej ogłosimy wyniki – zachęca Wojciech Dudzic.

Rezultaty głosowania poznamy najpóźniej 3 lipca. Prace nad budżetem obywatelskim można śledzić na stronie www.budzetobywatelski.kielce.eu
Dariusz Skrzyniarz

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO