PUBLICYSTYKA
Będą zmiany w sieci szkół
Władze miasta chcą korekt w już istniejącym systemie sieci szkół. Dlaczego? Bo dopiero w praktyce okazało się, że co innego najlepsze nawet plany, a co innego rzeczywistość.
I tak Szkoła Podstawowa nr 8 zostanie przeniesiona do obecnej siedziby Zespołu Szkół Informatycznych. „Informatyk” znajdzie lokum w budynku przy ulicy Warszawskiej, skąd wyprowadzi się (na ulicę Kryształową) Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1. To najważniejsze plany, które jeszcze w tym roku chcą zrealizować władze miasta Kielce.
Przetasowania to efekt między innymi wdrażanej od tego roku szkolnego reformy oświaty. Okazało się, że niektóre budynki nie są w stanie pomieścić wszystkich uczniów. Tak jest właśnie w przypadku Szkoły Podstawowej nr 8 w Kielcach. – Ta placówka w obecnym kształcie nie zapewni dobrych warunków nauki dla dzieci. Zwłaszcza, że będzie nie sześcio-, a ośmioklasowa. W dodatku osiedle, na którym się znajduje, ciągle się rozrasta. Potrzebny jest więc większy budynek – wyjaśnia Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc.
Plany miasta
By rozwiązać ten problem, władze miasta – jak już wspomnieliśmy – chcą przenieść „ósemkę” do budynku, w którym obecnie mieści się technikum informatyczne. Ten z kolei miałby przejąć obiekt przy ulicy Warszawskiej, w którym uczą się dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzebami. – Oczywiście, by „informatyk” mógł znaleźć miejsce przy Warszawskiej, najpierw trzeba zmodernizować budynek. Kurator zaakceptował ten plan i obiecał wsparcie finansowe z ministerstwa – dodaje Sygut.
Władze miasta mają też plany związane ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 1. Pojawiła się propozycja, by połączyć tę placówkę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 2, który mieści się przy ulicy Kryształowej na Podkarczówce. – Coraz więcej dzieci niepełnosprawnych chodzi do zwykłych szkół, przez co zmniejsza się zapotrzebowanie na kształcenie specjalne. Widać to po spadającej od wielu lat liczbie podopiecznych ośrodka przy ulicy Warszawskiej. Placówka przy ulicy Kryształowej powinna zatem wystarczyć. Obecnie jest remontowana – wyjaśnia wiceprezydent. Co ważne, przy ulicy Warszawskiej pozostałaby szkoła branżowa dla uczniów niepełnosprawnych.
Ale to nie koniec planowanych roszad. Władze miasta chcą także połączyć Zespół Szkół Zawodowych, czyli dawne technikum mechaniczne, z sąsiadującą szkołą zawodową przy ulicy Jagiellońskiej. Uchwała w tej sprawie będzie omawiana na sesji rady miasta 8 lutego.
Jedni za, inni przeciw
Plany miasta jednych cieszą, innych martwią. Zadowoleni są rodzice i dyrekcja SP nr 8. – Przeniesienie szkoły jest właściwie koniecznością. Już w tej chwili musimy wynajmować sale dla kilku klas w Zespole Szkół Informatycznych – mówi Urszula Dulnik, dyrektor szkoły. Nowy, większy budynek to lepsze warunki, ale też szansa na prowadzenie lekcji w odpowiednich dla uczniów godzinach. – Obecnie uczymy na trzy zmiany. Lekcje zaczynają się o godzinie 7.30, kończą o 16.15. Do godziny 17.30 odbywają się dodatkowe zajęcia – wyjaśnia dyrektor, zapewniając jednocześnie, że planowaną zmianę popierają także rodzice uczniów.
Takiego poparcia nie udzielają natomiast rodzice uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1. Jak podkreślają, przeniesienie niepełnosprawnych dzieci na ulicę Kryształową będzie dla nich niekorzystne.
Iwona Gajewska-Wrona