Planuje długie życie
Ruszam się, bo planuję długie życie
CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”
Od 4 sierpnia w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 12.12 zapraszamy na audycje edukacyjne o profilaktyce nowotworowej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”.
Regularna aktywność fizyczna jest kluczowym elementem fizjoprofilaktyki, którą, w zależności od możliwości organizmu, należy wdrażać w każdej dekadzie życia. Systematyczny ruch działa prewencyjnie na choroby cywilizacyjne, w tym zapobiega otyłości, cukrzycy, schorzeniom układu krążenia, ale też zwiększa odporność organizmu, a dodatkowo pozytywnie wpływa na sferę psychiczną: poprawia samopoczucie, reguluje jakość snu, osłabia reakcję stresową oraz zapobiega objawom depresyjnym.
Osoby w zaawansowanym wieku, które wcześniej były aktywne są bardziej samodzielne i rzadziej korzystają z pomocy osób trzecich. Ruch pomimo walorów profilaktycznych posiada również wartość leczniczą. W duńskich badaniach z 2015 r. udowodniono, iż w przypadku 26 schorzeń przewlekłych, obejmujących choroby neurologiczne, metaboliczne, nowotworowe, układu: krążenia, oddechowego, mięśniowo-szkieletowego oraz natury zdrowia psychicznego, ruch jest jedną z naukowo sprawdzonych metod leczenia. Co więcej, jest on lekiem bezpłatnym i dostępnym dla każdego.
Między innymi o tym, jaka jest zależność między wysiłkiem fizycznym, a zdrowiem opowie więcej dr hab. prof. UJK Wojciech Kiebzak, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Fizjoterapii.
Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).
Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.