Planuje długie życie
Rak szyjki macicy - cz. 2
CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”
Od 4 sierpnia w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 12.12 zapraszamy na audycje edukacyjne poświęcone profilaktyce nowotworowej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”.
Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę ” nowotworów złośliwych u kobiet. Badania cytologiczne umożliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie – już w przypadku pojawienia się stanów przedrakowych, które są wyleczalne w 100%. W Polsce każdego roku notuje się około 3000 zachorowań na raka szyjki macicy. Badanie cytologiczne - Jak zachęcić pacjentki do tego badania? Jak czytać cytologię, jak często należy to badani wykonywać? Jak przygotować się do badania ? Gdzie znaleźć listę placówek, które bezpłatnie wykonują badania cytologiczne?
Na te i inne pytania odpowie dr n. med. Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90 procent wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).
Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.