Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Planuje długie życie

Rak płuca część 2

środa, 18 listopada 2020 13:53 / Autor: Radio eM
Rak płuca część 2
Rak płuca część 2
Radio eM
Radio eM

CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”

Od 4 sierpnia w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 12.12 zapraszamy na audycje edukacyjne o profilaktyce nowotworowej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”.

Ryzyko zachorowania na raka płuc dotyczy – w równym stopniu – osób palących papierosy i tzw. biernych palaczy, którzy są narażeni na składniki dymu tytoniowego w pracy lub w miejscu zamieszkania. W tej grupie znajdują się także dzieci i młodzież, przebywające w zadymionych pomieszczeniach.  Jak należy wykonywać badania profilaktyczne w kierunku raka płuca i gdzie?  Najczęstszą przyczyną zachorowań na raka płuca jest palenie papierosów, więc dlaczego nadal tyle osób sięga po papierosy? Na te i inne pytania odpowie dr n. med. Grzegorz Szymański, specjalista pulmonolog, Wojewódzka Specjalistyczna Przychodnia Chorób Płuc.

 

 

Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.

 

             Logo BO MZ RGB                                

logo planuje poziom web

              
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO