Planuje długie życie
Psychoonkologia jako narzędzie profilaktyczne-Z NOWYM ROKIEM NOWYM KROKIEM „postanowienia noworoczne”
CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”
Od 4 sierpnia w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 12.12 zapraszamy na audycje edukacyjne o profilaktyce nowotworowej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”.
Jak odkłamywać mity, strach i stereotypy wokół nowotworów? Jak w jaki sposób zmienić społeczne myślenie o zdrowiu jako dobru wspólnym, jako metodzie budowania dobrostanu społeczeństwa, odpowiedzialności za stan służby zdrowia?
Jak stres wpływa na ogólną kondycję naszego organizmu? Czy stres zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory? Jak radzić sobie ze stresem?
Na te i inne pytania odpowie Paweł Pilkiewicz, koordynator zakładu psychoonkologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).
Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.