Planuje długie życie
Psychoonkologia jako narzędzie profilaktyczne - cz. 2
CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”
Od 4 sierpnia w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 12.12 zapraszamy na audycje edukacyjne poświęcone profilaktyce nowotworowej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”.
W dzisiejszych czasach każda z Pań jest bardzo zabiegana i często zapomina o najważniejszych sprawach jakimi jest nasze zdrowie i zdrowie naszych najbliższych.
Dla wielu osób w średnim i starszym wieku nowotwory i badania profilaktyczne jest to nadal tematy tabu, które wywołują strach – jak pomóc naszym mamom walczyć ze strachem, jak zwrócić uwagę aby zaczęły dbać o siebie a nie tylko o rodzinę? Na te i inne pytania odpowie Mirosława Tekiel, psychoonkolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90 procent wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).
Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.