Planuje długie życie
Co ma wpływ na powstawanie nowotworów i czym jest Narodowa Strategia Onkologiczna?
CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”
Złe odżywianie, brak ruchu i palenie tytoniu to jedne z głównych czynników, które wpływają na rozwój nowotworów. W Polsce nowotwory złośliwe są diagnozowane w późnym, III stadium, ponieważ pacjenci nie badają się regularnie, co za tym idzie szanse na wyleczenie znacząco się obniżają. Mając na względzie obecne obciążenie oraz prognozowany wzrost zachorowań na choroby nowotworowe oraz wynikające z tego skutki w postaci dużej umieralności, poważnych konsekwencji społecznoekonomicznych, w tym pogorszania jakości życia chorych i ich rodzin oraz znacznych obciążeń finansowych związanych z leczeniem tych chorób dla obywateli i finansów publicznych, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę z dnia 26 kwietnia 2019 r. o Narodowej Strategii Onkologicznej.
Ustawa jako cele strategiczne wskazuje m.in. obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe przez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę, w tym kształtowanie świadomości prozdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia. Działania zaproponowane w Narodowej Strategii Onkologicznej stanowią próbę odwrócenia niekorzystnych trendów epidemiologicznych oraz obniżenia kosztów pośrednich wynikających z obciążenia pacjentów chorobami nowotworowymi. Zwiększeniu powinna ulec wykrywalność nowotworów we wczesnych stadiach, a obniżeniu umieralność. Celem nadrzędnym NSO jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej.
W drugiej audycji dr Artur Kowalik, kierownik Zakładu Diagnostyki medycznej wyjaśni m.in. jakie czynniki mają wpływ na powstawanie nowotworów?
Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).
Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.