Planuje długie życie
Otyłość i złe nawyki żywieniowe i ich korelacja na choroby nowotworowe
CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”
Otyłość jest stanem chorobowym charakteryzującym się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej. Coraz częściej słyszymy, że społeczeństwo staje się coraz to grubsze. Według NCD Risk Factor Collaboration trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. Skala tego zjawiska systematycznie rośnie.
Jak szacuje NFZ w 2025 r. otyłych będzie 26 procent dorosłych kobiet i 30 procent dorosłych mężczyzn. Otyłość to nie jest problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Otyłość to cukrzyca typu drugiego, choroby układu krążenia, ale też ogromne ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Te i inne zagadnienia poruszyła w audycji edukacyjnej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia, dr n. med. Wioletta Mościcka Staszczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie Diabetologii.
Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).
Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.