Planuje długie życie
Nowotwory skóry – jak się bronić przed czerniakiem - cz. 2
CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”
Od 4 sierpnia w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 12.12 zapraszamy na audycje edukacyjne o profilaktyce nowotworowej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”.
Czerniak to nowotwór złośliwy o największej dynamice wzrostu liczby zachorowań w Polsce, dlatego też stanowi istotny problem. Do kogo należy się zgłosić, aby skonsultować znamiona? Jak często należy badać znamiona, narośle i pieprzyki ? Jak powinna wyglądać całoroczna ochrona skóry? Co każdy z nas może zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór skóry? Dlaczego solaria szkodzą zdrowiu i życiu? Na te i inne pytania odpowie prof. Beata Kręcisz, konsultant wojewódzki ds. dermatologii, kierownik Kliniki Dermatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.
Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).
Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.