Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Planuje długie życie

Listopad miesiącem profilaktyki zdrowotnej mężczyzn - rak gruczołu krokowego cz.1

wtorek, 03 listopada 2020 11:42 / Autor: Radio eM
Listopad miesiącem profilaktyki zdrowotnej mężczyzn - rak gruczołu krokowego cz.1
Listopad miesiącem profilaktyki zdrowotnej mężczyzn - rak gruczołu krokowego cz.1
Radio eM
Radio eM

CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”

Od 4 sierpnia w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 12.12 zapraszamy na audycje edukacyjne o profilaktyce nowotworowej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”.

Rak gruczołu krokowego to najczęstszy nowotwór złośliwy u mężczyzn. Liczba nowo rozpoznawanych przypadków sięga około 16 tysięcy rocznie. W Polsce żyje około 120 tysięcy mężczyzn, u których rozpoznano ten nowotwór. Mimo postępów w rozpoznaniu i leczeniu tej choroby rocznie umiera z tego powodu około 5 tysięcy chorych.

Rak gruczołu krokowego rozwija się w niewielkim męskim gruczole płciowym zlokalizowanym pomiędzy pęcherzem moczowym i odbytnicą, dlatego na raka prostaty chorują wyłącznie mężczyźni.

Częstość zachorowań rośnie wraz z wiekiem osiągając najwyższe wartości w grupie 70-cio i 80-latków. Coraz częściej nowotworów we wczesnej fazie rozwoju wykrywany jest u 60-latków.

 

 

Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.

 

             Logo BO MZ RGB                                

logo planuje poziom web

              
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO