Planuje długie życie
Dlaczego o jelitach mówimy, że są „mózgiem człowieka”? cz 2
CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”
Od 4 sierpnia w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 12.12 zapraszamy na audycje edukacyjne o profilaktyce nowotworowej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”.
Jelita biorą udział w procesach immunologicznych powiązanych z naszą odpornością. Znajdujący się w nich biom bakteryjny odpowiada za nasze dobre samopoczucie oraz zapobiega powstawaniu wielu chorób, nie tylko przewodu pokarmowego.Jak zatem się odżywiać by zadbać o nasze jelita? Na te i wiele innych pytań odpowie dr Tomasz Wolny, specjalista gastroenterologii, kier. Działu Diagnostyki i Terapii Gastroenterologicznej ze Świętokrzyskie Centrum Onkologii.
Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).
Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.