Planuje długie życie
4 października – Światowy Dzień Onkologii - cz. 2
CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”
Od 4 sierpnia w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 12.12 zapraszamy na audycje edukacyjne o profilaktyce nowotworowej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”.
Każdego roku z powodu raka odchodzą ludzie z naszego otoczenia. Choroba jest do pokonania, jeśli zostanie zdiagnozowana we wczesnej fazie. Jakie są prognozy dotyczące wzrostu liczby pacjentów onkologicznych? Z czego wynika ich wzrost? Jak zaplanować w ciągu roku badania profilaktyczne dla całej rodziny? W jaki sposób zachęcać do regularnego badania się? Dlaczego wiele osób nadal boi wykonywać się badań profilaktycznych? Jak przezwyciężyć strach? Na te inne pytania odpowiada prof. Artur Kowalik, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).
Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.