Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Planuje długie życie

19 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu cz.2

czwartek, 19 listopada 2020 14:00 / Autor: Radio eM
19 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu cz.2
19 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu cz.2
Radio eM
Radio eM

CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”

Od 4 sierpnia w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 12.12 zapraszamy na audycje edukacyjne o profilaktyce nowotworowej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”.

Decydujesz się na zapalenie papierosa? Wiedz, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze.  Rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz zawał serca przed 50 r.ż. to trzy wielkie grupy chorobowe, które występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów. Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie.

Czy prawda jest, że bierne palenie jest tak samo niebezpieczne i szkodliwe, jak palenie tradycyjne? • Jaki wpływ na płuca ma bierne palenie?  Co się dzieje, gdy dzieci są biernymi palaczami?  Czy palenie e-papierosów jest tak samo szkodliwe jak palenie tradycyjnych papierosów?

Na te i inne pytania odpowie dr n. med. Grzegorz Szymański, specjalista pulmonolog, Wojewódzka Specjalistyczna Przychodnia Chorób Płuc.

 

 

Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.

 

             Logo BO MZ RGB                                

logo planuje poziom web

              
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO