Planuje długie życie
19 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu cz.1
CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”
Od 4 sierpnia w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 12.12 zapraszamy na audycje edukacyjne o profilaktyce nowotworowej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”.
Główną przyczyną zachorowań na raka płuca jest dym tytoniowy. Nawet około 90% wszystkich przypadków raka płuca związanych jest z paleniem tytoniu, a ryzyko wystąpienia tej choroby jest ponad dwudziestokrotnie wyższe u palaczy niż osób niepalących. Dym tytoniowy ukazuje swoją wysoką toksyczność nie tylko poprzez znaczne zwiększenie ryzyka zachorowania na raka płuca, ale również na inne nowotwory, takie jak m.in.: rak gardła, trzustki, pęcherza moczowego, szyjki macicy, czy żołądka.
Destrukcyjny wpływ papierosów na organizm – na czym polega, w jakich obszarach jest najbardziej widoczny? Dlaczego sięgamy pierwszy raz po papierosa? Jak wprowadzić modę na niepalenie? Na te i inne pytania odpowie dr n. med. Grzegorz Szymański, specjalista pulmonolog, Wojewódzka Specjalistyczna Przychodnia Chorób Płuc.
Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).
Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.