MIASTO
Zostań dawcą szpiku!
Coraz mniej osób rejestruje się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. W 2015 roku do bazy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zarejestrowało się ponad 3 tys. osób, podczas gdy w ubiegłym roku jedynie 322.
Każdego roku przeszczep szpiku ratuje w Polsce życie kilkuset chorym.
- Szpik to tak zwane krwiotwórcze komórki macierzyste, których źródłem może być sam szpik, krew obwodowa lub krew pępowinowa, są one niezwykle istotne w trwałym leczeniu ciężkich schorzeń. W momencie gdy nowotwór lub inny immunologiczny powód niewydolności szpiku doprowadzi do choroby, wówczas należy wprowadzić takie metody, które pozwalają na odtworzenie prawidłowego funkcjonowania szpiku. Przeszczepienie szpiku polega właśnie na tym, aby odtworzyć prawidłowe krwiotworzenie - wyjaśnia Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.
Potencjalnym dawcą szpiku może być każda zdrowa osoba między 18 a 50 rokiem życia, ważąca powyżej 50 kilogramów.
- Z rejestracji w bazie wykluczają między innymi choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby zakaźne oraz cukrzyca – wymienia Zdzisława Sitarz-Żelazna
Co ważne, do bazy potencjalnych dawców szpiku można dołączyć przy okazji oddawania krwi.
- To jest jedno ukłucie. Podczas oddawania krwi możemy jednocześnie zgłosić swój akces do przystąpienia do rejestru potencjalnych dawców szpiku. Na początku określamy antygeny zgodności tkankowej, by osobę umieścić w rejestrze. Może zdarzyć się, że osoba zarejestrowana przez całe życie nie zostanie poproszona o oddanie komórek macierzystych ponieważ nie znajdzie się zgodny biorca, a czasami taka potrzeba występuje już po dwóch czy trzech miesiącach – podkreśla Zdzisława Sitarz-Żelazna.
Do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego można zarejestrować się w dni powszednie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej 66 w Kielcach.