Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Znamy laureatów XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca

czwartek, 11 lutego 2021 13:59 / Autor: Adrianna Linertowicz
Znamy laureatów XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca
Fot. Politechnika Świętokrzyska
Znamy laureatów XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca
Fot. Politechnika Świętokrzyska
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Odkrywają nieznane, objaśniają niezrozumiałe. Ich pasją jest tworzenie wynalazków, które mają ułatwić nam życie. Tacy są właśnie laureaci XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca, który został zorganizowany przez Politechnikę Świętokrzyską.

Politechnika doceniła pomysły studentów. W tym roku do konkursu zgłoszono łącznie 139 różnych rozwiązań z 23 uczelni z całej Polski. Przyznano pięć głównych nagród, ale były też wyróżnienia i nagrody specjalne. Najwięcej zgłoszeń do konkursu wpłynęło z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego – było ich aż 38. Z Politechniki Lubelskiej – 17, z Politechniki Świętokrzyskiej – 11 oraz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wielkiego – 11.

Konkurs skierowany jest do studentów, doktorantów oraz absolwentów, którzy w okresie studiów zostali twórcami lub współtwórcami wynalazku. Można zgłaszać również wynalazki i wzory użytkowe powstałe w ramach międzynarodowej współpracy.

Laureaci głównych nagród będą mieli niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie, w 2021 roku. Koszty stoiska wystawienniczego, podróży oraz pobytu finansuje organizator. Do tej pory wynalazcy z naszego regionu zdobyli na tej wystawie 16 złotych, 17 srebrnych oraz 8 brązowych medali, a także wiele nagród specjalnych. Dodatkowo wszyscy wyróżnieni w konkursie laureaci będą mogli zaprezentować proponowane rozwiązania podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS.

A co zaprezentowano podczas tegorocznej edycji konkursu? Chociażby wynalazek, który wesprze walkę ze smogiem.

– To generator fali uderzeniowej. Jego działanie polega na tworzeniu cyklu takich fal, które powstają na skutek eksplozji mieszaniny gazów palnych i powietrza. Sprawia to, że struktura warstwy inwersji temperatury atmosfery ulega zniszczeniu, a to z kolei pozwala powstać pionowym ruchom atmosfery. W efekcie prowadzi to do zmniejszenia stężenia zanieczyszczeń powietrza – tłumaczy Filip Jędrzejak, jeden z twórców zgłoszenia patentowego  "Sposób obniżenia stężenia pyłów w warstwie smogu, stanowiącej warstwę inwersyjną".

– Jego funkcjonalność pozwala na podjęcie działań interwencyjnych i przywrócenie prawidłowej cyrkulacji powietrza. Planujemy umieścić nasz generator na ciężarówce. Gdy wzrasta stężenie smogu, spodziewamy się, że jest to warstwa inwersyjna. Uruchamiamy drona sprawdzającego stężenie smogu i wysokości, a potem rozpoznajemy czy jest sens strzelać. Kiedy się na to zdecydujemy, uruchamiamy generator, strzelamy przez około dziesięć minut – dodaje.

Jaka jest skuteczność tego rozwiązania?

– Przeprowadziliśmy test w warunkach rzeczywistych. Okazało się, że przy jednym strzelaniu poziom smogu spadł o 20 procent – wyjaśnia Filip Jędrzejak.  – Dzięki temu, że sprzęt jest mobilny, możemy też oddziaływać na większych obszarach – dodaje.

Krótki filmik z przebiegu testu można zobaczyć tutaj.

– Rozwiązania polskich studentów stoją na bardzo wysokim poziomie. W dotychczasowych edycjach były one zróżnicowane i dotyczyły różnych obszarów wiedzy. Są to propozycje z zakresu mechaniki rozwiązań inżynierskich, ale też chemii, medycyny, biotechnologii, budownictwa czy odnawialnych źródeł energii. W ostatniej edycji zaproponowano chociażby sposób na obniżenie stężenia pyłu w warstwie smogu, mogącą znaleźć zastosowanie w wojskowości dyszę silnika rakietowego, metody uzyskiwania potencjalnych słodzików w przemyśle spożywczym. Rozwiązania te są już wdrażane w ramach projektów badawczych. Mamy nadzieję, że wiele z nich znajdzie swoje miejsce na rynku – mówi Bożena Kaczmarska, organizatorka XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca.

Z listą wszystkich laureatów tegorocznego konkursu można zapoznać się tutaj.

Pomysł organizacji konkursu zrodził się na Politechnice Świętokrzyskiej w 2010 roku. Wtedy też udało się zrealizować pierwszą edycję tej ogólnopolskiej inicjatywy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO