MIASTO
Zmiany w budżecie, plan dla Baranówka i uznanie Doliny Silnicy za park. Zbliża się sesja rady miasta
W oficjalnym programie czwartkowej (22 lipca) sesji rady miasta znalazło się aż 21 projektów uchwał. Wśród nich m.in. ten dotyczący sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Baranówka będący wynikiem wielu protestów mieszkańców.
Planem zagospodarowania ma zostać objętych blisko 58 hektarów kieleckiego Baranówka. Podjęcie przez radnych wspomnianej uchwały może zapobiec powstawaniu na tym terenie bloków, o ile do takiego porozumienia dojdą zarówno specjaliści, władze miasta, jak i mieszkańcy.
Podczas lipcowej sesji radni pochylą się również nad kolejnym projektem uchwały w sprawie utworzenia publicznej branżowej specjalnej szkoły ponadpodstawowej I stopnia dla uczniów niedostosowanych społecznie i utworzenia Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Dokument został przygotowany przez prezydenta Bogdana Wentę i zakłada, że szkoła branżowa nie powstanie w bieżącym roku, a dopiero w następnym.
- Ten budynek trzeba odpowiednio przygotować i przystosować. Do września zostało niewiele czasu. Dlatego pojawiła się propozycja, by przesunąć otwarcie na przyszły rok – mówi wiceprzewodnicząca Katarzyna Czech-Kruczek.
Na spotkaniu zostanie też poruszona kwestia Doliny Silnicy, a konkretnie zmiany jej statusu na park miejski.
- To będzie służyć przede wszystkim możliwości pozyskania środków na jej rewitalizację z funduszy zewnętrznych. Wszyscy wiemy, że ten teren jest bardzo atrakcyjny, ale zaniedbany i wymaga interwencji. Utworzenie parku wzmocni również jego ochronę – mówi przewodniczący Jarosław Karyś.
W porządku obrad znalazł się również projekt uchwały dotyczący bezpłatnej komunikacji miejskiej dla wszystkich kielczan z okazji dnia bez samochodu przypadającego na 22 września.
Na lipcowej sesji nie zabraknie też rozmów o budżecie, który ma zostać zwiększony o blisko 8,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z różnego rodzaju oszczędności i mają zostać przeznaczone przede wszystkim na dotacje dla publicznych i niepublicznych placówek oświatowych, ale również m.in. na promocję miasta w mediach ogólnopolskich czyli zorganizowanie festiwalu „Magiczne Zakończenie Wakacji”, które będzie kosztować 250 tys. zł.
- W tym roku miasto nie jest organizatorem a wykupuje usługę marketingową czyli jest zabezpieczone w ten sposób, że gdyby z powodu pandemii festiwal się nie odbył to nie traci pieniędzy – tłumaczy wiceprzewodnicząca Anna Kibortt.
Sesja rady miasta, jak zwykle, będzie transmitowana na kanale YouTube. Jednak z racji, że radni zamierzają uczestniczyć w pogrzebie samorządowca Zbigniewa Marcinkowskiego od 10:30 do 13:30 wyznaczono przerwę w obradach.