MIASTO
Zielona rewitalizacja śródmieścia Kielc coraz bliżej celu
Bez opóźnień przebiegają prace związane z realizacją projektu „zielonej rewitalizacji śródmieścia Kielc”. Prace przy inwestycji, która m.in. diametralnie zmieni wygląd Rynku, mają zakończyć się już w kwietniu.
– Nie mamy żadnych zgłoszeń od wykonawcy, aby pojawiły się okoliczności, które mogłyby spowodować wydłużenie realizacji terminu. Już wiosną, w kwietniu, prace zostaną zakończone, a po dokonaniu odbiorów mieszkańcy będą mogli w pełni cieszyć się zmodernizowaną przestrzenią w centrum miasta – informuje Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc.
Obecnie intensywnie przebudowywana jest m.in. główna płyta Rynku. W pobliżu Ratusza, montowane są systemy nawadniające dla roślin i drzew, które pojawią się w tym miejscu.
Marcin Januchta ocenia, że nowy wygląd płyty głównego placu w mieście nie powinien budzić zastrzeżeń restauratorów, którzy w sezonie letnim wystawiają ogródki gastronomiczne.
– Miasto pracuje nad organizacją ogródków na ten sezon. Jeden z wariantów ogranicza całą powierzchnię przeznaczoną pod ogródki o zaledwie 4 metry kwadratowe, natomiast drugi zwiększa tę przestrzeń o około 40 metrów kwadratowych. Ostateczna koncepcja ogródków zostanie wybrana po konsultacjach m.in. z wojewódzkim konserwatorem zabytków. W zdecydowanej większości ich lokalizacja nie ulegnie zmianie – wyjaśnia.
W ramach projektu „zielonej rewitalizacji zabytkowego śródmieścia Kielc” realizowane są w sumie cztery projekty. To modernizacja płyty Rynku, zmiana otoczenia ulicy Bodzentyńskiej i placu św. Wojciecha, oraz przedpole synagogi pomiędzy jezdniami alei IX Wieków Kielc, a także skwer im. Ireny Sendlerowej przy ulicy Paderewskiego.
Koszt inwestycji to prawie 22 mln złotych, miasto na ten cel pozyskało dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład.