Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

"Zapomniany" kaniowczyk ppłk Stanisław Magnuszewski

niedziela, 16 września 2018 14:39 / Autor: Magdalena Nowak
"Zapomniany" kaniowczyk ppłk Stanisław Magnuszewski
"Zapomniany" kaniowczyk ppłk Stanisław Magnuszewski
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W Muzeum Historii Kielc odbyła się promocja książki o „Zapomnianym kaniowczyku, ppłk Stanisławie Magnuszewskim”, którego koleje życiowe związały z Kielcami. W spotkaniu wzięła także udział rodzina ppłk Magnuszewskiego.

Opatrzona blisko 520 zdjęciami, biografia dowódcy 2. Pułku Piechoty Saperów Kaniowskich za sprawą odkrytych i dotąd niepublikowanych archiwaliów ujawnia nieznane i przemilczane wydarzenia z życia oficera.

Autor książki Zbigniew Kiełb podkreślił, że publikacja powstała w wyniku pewnego impulsu i nigdy nie była planowana. - Tej książki nigdy miało nie być. Miałem taki okres w swoim życiu, gdzie interesowało mnie tylko średniowiecze, natomiast historia najnowsza wydawała mi się zbyt młoda, aby się nią zajmować. W 2007 roku jako historyk prowadziłem działania związane z przywróceniem obchodów dawnego święta pułkowego tej formacji. To był moment przerodzenia się w coś więcej jednorazowego spotkania z przeszłością kaniowczyków – podkreślił autor publikacji Zbigniew Kiełb.

Bohater książki walczył o niepodległość i granice naszej Ojczyzny, jednak nie było mu dane cieszyć się zbyt długo swoimi dokonaniami. Usunięty z Wojska Polskiego m.in. wobec braku poparcia zamachu majowego w 1926 r. czy zbyt demokratycznego podejścia do podwładnych, podzielił losy wielu żołnierzy, których nie oszczędzono z racji ich zasług, komplikując ich dalsze losy. Bohaterowi nie pozwolono nawet bronić zagrożonego kraju w 1939 r. Ciężkie lata okupacji niemieckiej i zniewolenie narodu po 1944 r. nie dały możliwości zrehabilitowania tego zasłużonego oficera.

Po wojnie żył bardzo skromnie ze zwykłej emerytury starczej, gdyż władze komunistyczne nie uznawały jego przedwojennej emerytury wojskowej. Zmarł w 1968 r. został pochowany w grobowcu rodzinnym Konopków na Cmentarzu Starym w Kielcach.

Książka jest cegiełką, gdyż zysk z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów pamiątkowej tablicy, poświęconej 62 poległym żołnierzom walczącym w latach 1918-1920 w 100. rocznicę bitwy pod Kaniowem, którą odsłonięto w Puławach 13 maja 2018 r.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO