MIASTO
Zagłosuj na świętokrzyski projekt!
Dwa projekty z województwa świętokrzyskiego: Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny oraz Regio Ferrea - renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowej huty żelaza w Starachowicach zostały nominowane do VII edycji konkursu „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich”. O nagrodę główną, w każdej z siedmiu kategorii, rywalizować będzie 18 projektów wybranych spośród 273 zgłoszeń.
Najwięcej projektów nadesłano z województw: małopolskiego (30), dolnośląskiego (29) i śląskiego(26). Najbardziej zacięta rywalizacja dotyczyła kategorii Rewitalizacja (73 projekty), Turystyka aktywna (62 projekty) i Obiekt turystyczny (48).
Wybór nominowanych w konkursie był dwustopniowy. W pierwszym etapie Kapituła Konkursu wskazała projekty w każdej kategorii. W drugim etapie Kapituła wybierze 7 Cudów Funduszy Europejskich spośród nominowanych. Zwycięzców poznamy na przełomie maja i czerwca.
Swojego zwycięzcę wyłonią także internauci. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w głosowaniu, które potrwa od 9 kwietnia do 2 maja 2014 r. Zapraszamy na stronę: www.polskapieknieje.gov.pl
Poniżej prezentujemy projekty z województwa świętokrzyskiego, na które można głosować.
Kategoria „Rewitalizacja”
- Projekt: Regio Ferrea – renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowej huty żelaza w Starachowicach.
Projektodawca: Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach
Celem projektu była kompleksowa renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego zespołu zakładów hutnictwa żelaza. Dzięki jego realizacji zarówno mieszkańcy miasta jak i przyjezdni goście mają okazję nieodpłatnie zwiedzić wyremontowane obiekty i zapoznać się z wieloma ciekawymi atrakcjami. Prace remontowo-budowlane objęły w sumie 12 obiektów. Zrewitalizowano budynek maszynowni oraz zbudowano tarasy widokowe na murze oporowym oraz przy estakadzie kolejowej. Wykonano także ścieżki i alejki spacerowe oraz oświetlenie zewnętrzne kompleksu. W ramach projektu utworzono także pomost widokowy na poziomie zasypu Wielkiego Pieca na wysokości 25 m, z którego rozpościera się piękna panorama miasta. Halę spustową przekształcono w amfiteatr, a w budynku kotłowni stworzona została multimedialna wystawa paleontologiczna.
Kategoria „Miejsce przyjazne dzieciom”
- Projekt: Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny
Projektodawca: Gmina Kielce
W ramach projektu powstał oznakowany szlak drogowy o długości ok. 130 km łączący najciekawsze obiekty geologiczne i archeologiczne województwa świętokrzyskiego. Wybudowano też dwa kluczowe obiekty prezentujące unikatowe dziedzictwo tego regionu: Centrum Geoedukacji i zespół obiektów obsługujących Rezerwat Przyrodniczo-Archeologiczny w Krzemionkach (z unikatowym na skalę światową systemem podziemnych neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego), gdzie organizowane są wycieczki, warsztaty edukacyjne, wystawy, prelekcje, a także sympozja i konferencje. Do nowopowstałego produktu turystycznego, oprócz obu obiektów, zostały włączone min.: Bałtowski Park Jurajski, Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi. Odwiedzający Centrum Geoedukacji mogą spotkać m.in. rybę pancerną, odbyć podróż do wnętrza ziemi w kinie 5 D, wirtualnie zwiedzić najdłuższą świętokrzyską jaskinię czy nauczyć się szlifowania okazów geologicznych.