MIASTO
Zadbaj o serce. Skorzystaj z badań!
Co roku, we wrześniu obchodzimy Światowy Dzień Serca. W całej Polsce organizowane są akcje, których celem jest szerzenie wiedzy o chorobach układu sercowo – naczyniowego, a także wykonywanie badań diagnostycznych. W akcję profilaktyczną włącza się również świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. W najbliższą środę, 27 września, chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań w Sali Obsługi klientów przy al. IX Wieków Kielc 2a w Kielcach.
Statystyki nie są optymistyczne: połowa zgonów w Polsce spowodowana jest przez choroby układu sercowo-naczyniowego. Jak podkreśla dr Radosław Bartkowiak, specjalista kardiolog z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, głównymi czynnikami ryzyka wystąpienia takich chorób są: wysokie ciśnienie tętnicze oraz nieprawidłowe stężenie cholesterolu, jak również cukrzyca, otyłość, palenie papierosów czy brak aktywności fizycznej.
- Oczywiście nie wszystkim typom chorób można zapobiegać. Część z nich jest uwarunkowana genetycznie. Pamiętajmy jednak, że najczęstszą przyczyną zachorowań i zgonów z powodu chorób układu sercowo - naczyniowego jest prowadzenie niezdrowego stylu życia- przypomina specjalista.
O tym jak ważna jest zdrowa dieta, aktywność fizyczna i regularne badania profilaktyczne przekonuje także Narodowy Fundusz Zdrowia. Co tydzień organizowana jest „Środa z Profilaktyką”.
- To nasze cykliczne akcje o różnorodnym charakterze. Organizowane są w sieci, na portalach społecznościowych, podczas różnego rodzaju eventów wyjazdowych i w sali obsługi klientów NFZ z udziałem znanych konsultantów i specjalistów – podkreśla Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
Najbliższa akcja odbędzie się 27 września w Sali Obsługi klientów przy al. IX Wieków Kielc 2a w Kielcach. W godzinach 10:00 -12:00 będzie można wykonać między innymi pomiar cukru i pomiar zawartości kwasu moczowego we krwi (badanie, na podstawie którego można zdiagnozować dnę moczanową).
- Zachęcamy też do skorzystania z pomiarów w kiosku profilaktycznym. Są to podstawowe pomiary, czyli wzrost, masa ciała, skład ciała, indeks BMI, oraz ciśnienie tętnicze krwi. Chcę jednak podkreślić, że są one bardzo ważne. Na podstawie wyników, specjaliści są w stanie ocenić ryzyko nie tylko schorzeń kardiologicznych, ale także innych chorób cywilizacyjnych. Na przykład analiza składu ciała i indeks masy ciała - BMI istotne są dla oceny zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, czyli insulinoopornością, cukrzycą, osteoporozą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Z kolei pomiar ciśnienia pomaga w wykryciu nadciśnienia, które nieleczone może doprowadzić do zawału serca, niewydolności serca, arytmii, udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii – dodaje Beata Szczepanek.
Po wykonaniu pomiarów będzie można skorzystać z konsultacji dietetyka i porozmawiać z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Eksperci doradzą, co warto zmienić w naszym życiu, a w przypadku gdy parametry okażą się złe, doradca wskaże dalszą ścieżkę postępowania. Każdy otrzyma również pakiet informacji na temat badań profilaktycznych, miejsc, w których można je wykonać oraz świadczeń medycznych.