MIASTO
Żaby urządzają sobie skoki przez jezdnię. Niewiele dociera na drugą stronę
Nie od dziś wiadomo, że przyroda rządzi się swoimi prawami. Przez ostatnie tygodnie w pełni korzystają z nich żaby. W związku z przypadającym na wiosnę okresem godowym te niewielkie płazy zaczęły być niesamowicie aktywne. Masowo pojawiają się na ulicach. Niestety, większość z nich nigdy nie dociera na drugą stronę.
Każdego roku tysiące żab i ropuch ginie pod kołami rozpędzonych samochodów. Mieszkańcy ulicy Kleckiej postanowili zatroszczyć się o ich los i zgłosić radnej Annie Myślińskiej potrzebę zamontowania siatek ochronnych na Bukówce.
- Otrzymałam informację od mieszkańców Bukówki, że na tej ulicy leży mnóstwo porozjeżdżanych przez auta żab. Okazało się, że płazy urządzają sobie spacery, ponieważ w okolicy znajduje się dawny basen, a jak wiadomo, tereny podmokłe to idealne warunki do złożenia skrzeku. Toteż żaby starają się do nich za wszelką cenę dotrzeć - tłumaczy radna.
Anna Myślińska wystosowała w tej sprawie specjalne pismo do Urzędu Miasta. Radna chce, aby w rejonie dawnego basenu zostały zamontowane wspomniane siatki, które uniemożliwiłyby żabom przechodzenie na drugą stronę ulicy.
- Przez Klecką codziennie przejeżdżają autobusy i mnóstwo aut. Moim zdaniem koszty takiej instalacji są naprawdę niewielkie. Postanowiłam więc zwrócić się do Urzędu Miasta, aby podjęli temat najszybciej jak to możliwe - informuje Anna Myślińska.
Dodajmy, że żaby i ropuchy to... żywy środek owadobójczy. Objadają się nie tylko chrząszczami, pająkami czy ślimakami, ale również komarami.
- Gdyby nie one, komary po prostu by nas zjadły. Nie ulega więc wątpliwości, że te płazy są bardzo potrzebne w przyrodzie - stwierdza lekarz weterynarii, Karolina Siedlecka-Kowalczewska.
- Z racji tego, że w okresie godowym aktywność żab jest znacznie większa, powinniśmy zadbać o ich ochronę. Pamiętajmy, że wspomniane płazy nie mają żadnych szans na ucieczkę przed rozpędzonym samochodem - dodaje.
Wniosek o zamontowanie siatek zabezpieczających powinien zostać rozpatrzony w ciągu 14 dni.