Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Za nami kolejna akcja profilaktyczna. Specjaliści: Te badania niejednej osobie uratują życie!

sobota, 23 września 2023 10:27 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Za nami kolejna akcja profilaktyczna. Specjaliści: Te badania niejednej osobie uratują życie!
Za nami kolejna akcja profilaktyczna. Specjaliści: Te badania niejednej osobie uratują życie!
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Blisko 150 osób skorzystało z bezpłatnych badań w mobilnej klinice, która stanęła na kieleckim Rynku. W piątek, 22 września radiolodzy wykonywali chętnym usg tarczycy, piersi lub jąder. W Medbusie przeprowadzane były także dermatologiczne badania znamion skórnych.

Bezpłatne badania w Medbusie to kolejna akcja profilaktyczna w Kielcach, której celem było zachęcenie mieszkańców do badań.

- Podróżujemy po całej Polsce by jak najwięcej osób mogło skorzystać z badań. Przed Kielcami odwiedziliśmy także Ostrowiec Świętokrzyski, za chwilę ruszamy do Warszawy. Mamy nadzieję, że dzięki temu wiele żyć zostanie uratowanych – podkreślają organizatorzy.

Lek. Tomasz Chećko, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej podkreśla, że tylko dzięki regularnym badaniom profilaktycznym można wykryć niepokojące zmiany na tyle wcześnie, by uratować pacjenta.

- Czas ma ogromne znaczenie. Największe szanse na całkowite wyleczenie mają pacjenci, u których zmiany zostaną wykryte w bardzo wczesnym stadium choroby. Posłużę się przykładem z akcji w Kielcach. Zgłosiła się do nas około 40-letnia kobieta, u której podczas badania wykryłem podejrzaną zmianę w piersi. Był to nieduży guz, bo jego średnica wynosiła około 11 milimetrów. Jestem pewien, że to nowotwór. Ale wiem też, że ta kobieta ma jeszcze ogromne szanse na wyleczenie. W przypadku tak małych zmian lekarze zazwyczaj usuwają tylko guza z marginesem, a pierś oszczędzają. I to naprawdę przeważnie kończy się całkowitym wyleczeniem – podkreśla specjalista.

Inaczej może się to skończyć w przypadku dużych guzów.

- Gdyby ta kobieta nie skorzystała z badania profilaktycznego i wykryła zmianę dopiero w momencie, kiedy byłaby ona już kilku- lub kilkunastocentymetrowa, wtedy nie dość, że leczenie byłoby bardziej obciążające, bo wiążące się między innymi z amputacją całej piersi, usunięciem węzłów chłonnych pachowych, chemioterapią czy radioterapią, to jeszcze mogłoby okazać się, że są już przerzuty. Wtedy nawet tak bardzo obciążające leczenie mogłoby skończyć się po prostu śmiercią- dodał lekarz.

Dodajmy, że rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet. W województwie świętokrzyskim co roku ta choroba dotyka ponad 600 nowych pacjentek, około 200 umiera. 

- Dlatego badajmy się! Dajmy sobie szansę na długie życie – zachęca radiolog. 

Piątkowe badania w Kielcach w Medbusie odbyły się w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez markę Nationale-Nederlanden.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO