Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Na placu Wolności parkingu nie będzie, ale będą… drzewa. Co Wy na to?

wtorek, 17 września 2024 09:36 / Autor: Maciej Piętka
Na placu Wolności parkingu nie będzie, ale będą… drzewa. Co Wy na to?
wizualizacja Placu Wolności
Na placu Wolności parkingu nie będzie, ale będą… drzewa. Co Wy na to?
wizualizacja Placu Wolności
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie nowej koncepcji urbanistycznej dla placu Wolności. Zgodnie z założeniami przedstawionymi przez Ratusz, będzie się on składał z trzech stref: reprezentacyjnej, wypoczynkowej i tej przeznaczonej dla dzieci.

Zgłaszane w przetargu projekty mają dotyczyć nie tylko placu Wolności, ale również przyległych do niego ulic. Z kolei punktem wyjściowym mają być dokumenty opracowane kilka lat temu przez miasto. Zniknąć z nich ma jednak planowany parking podziemny, który nowe władze uznały za nieopłacalny.

– Przede wszystkim wiemy już, że nie możemy sfinansować budowy parkingu ze środków unijnych. Poza tym nasze analizy wykazały, że byłby on nieopłacalny. Miasto musiałoby do niego dużo dopłacać, bo w innym wypadku mieszkańcy płaciliby około 10 złotych za godzinę. Co równie istotne, budowa parkingu znacznie opóźniłaby proces budowy, a zależy nam na jak najszybszej rewitalizacji – mówi Łukasz Syska, zastępca prezydenta Kielc.

Mieszkańcy stolicy województwa świętokrzyskiego od lat narzekają, że w centrum trudno jest zaparkować. Czy zmiana przeznaczenia placu Wolności nie doprowadzi do pogłębienia tego kryzysu?

– Oczywiście chcemy temu zapobiec. Od początku komunikujemy, że planujemy budowę kilku parkingów wielopoziomowych, ale naziemnych, które są – w dużym uproszczeniu – dwukrotnie tańsze niż te podziemne. Możliwe lokalizacje to: obok KCK-u, przy ul. Seminaryjskiej przy budynku Nidy, czy w ścisłym centrum na ul. Solnej przy budynku promenady. To wszystko powstanie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i myślę, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy pierwsze działania – dodaje Łukasz Syska.

Wiemy już więc, że na placu Wolności nie będzie aut. Pojawią się natomiast… drzewa.

– W tym miejscu zdecydowanie należy uzupełnić ilość zieleni. Jeśli chodzi o pozostałe funkcje to myślę, że pierwotna koncepcja ujmowała już najważniejsze elementy. Na pewno gospodarzem części placu ma być Muzeum Zabawek i Zabawy, które będzie tam prowadziło swoją aktywność. Będziemy również zapraszać do bycia współgospodarzem placu inne instytucje kultury, jak np. teatry – wyjaśnia nasz rozmówca.

Oferty w przetargu przyjmowane będą do 20 września 2024 roku. Firma, która go wygra, będzie miała poł roku na przygotowanie koncepcji. W tym czasie przeprowadzone mają być również konsultacje społeczne. Pierwsze prace na Place Wolności mają ruszyć dopiero w przyszłym roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO