MIASTO
Wystawa malarstwa na ujęciu wody w Białogonie
Z okazji 85-lecia spółki Wodociągi Kieleckie zapraszają na wystawę malarstwa „Podróży po Alternatywnym Świecie” Jarosława Jaśnikowskiego. To współczesny surrealista i czołowy przedstawiciel polskiego steampunku w malarstwie. Wernisaż wystawy odbędzie się na ujęciu wody w Białogonie.
Wernisaż wystawy Jarosława Jaśnikowskiego „Podróż po Alternatywnym Świecie” odbędzie się w czwartek 29 maja 2014 roku o godz. 17 na ujęciu wody w Białogonie. Jest to element uroczystych obchodów Jubileuszu 85-lecia Wodociągów Kieleckich. Wernisaż ma charakter otwarty. Po wernisażu, od 30 maja do 29 czerwca wystawę będzie można nieodpłatnie zobaczyć w Pałacu T. Zielińskiego przy ul. Zamkowej 5 w Kielcach. Twórczość Jarosława Jaśnikowskiego stawiana jest w jednym rzędzie z twórczością Zdzisława Beksińskiego, Tomasza Sętowskiego czy Jacka Yerki. O rosnącym znaczeniu artysty świadczą liczne wystawy oraz ceny obrazów, które sięgają obecnie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Muzea techniki, kolejnictwa, lotnicze, morskie i sztuka surrealistyczna. Geniusz tworzenia w wersji rzeczywistej i fantastycznej. Historia technologicznej ewolucji oraz surrealistyczna wizja konstruktorska. Te dwa tak różne, ale podobne światy spotkają się w trakcie magicznej „Podróży po Alternatywnym Świecie”. Podróżuje w niej wystawa obrazów Jarosława Jaśnikowskiego, współczesnego surrealisty i czołowego przedstawiciela polskiego steampunku w malarstwie. Celem są największe muzea techniczne w Polsce.
Podróż rozpoczęła się 10 stycznia 2014 roku w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, była kontynuowana w Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, teraz zawita do Wodociągów Kieleckich, a stąd to Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej i Muzeum Miedzi w Legnicy. Te punkty podróży łączy jedna wspólna idea: połączenie techniki ze sztuką w jej fantastycznym, steampunkowym wymiarze.
Artysta sam siebie nazywa Opowieściomalarzem i przedstawia nam magiczne obszary zwane przez niego Światem Alternatywnym. Powstał on w czasie równoległym do naszej rzeczywistości. O ile jednak koleje naszego świata potoczyły się tak, jak je znamy z historii, o tyle w Świecie Alternatywnym wybuchł kataklizm. Ziemia została rozbita na tysiące dryfujących wysp. Ci, którzy ocaleli spędzają życie w wiecznej podróży. W tamtym świecie rządzą zupełnie inne prawa fizyki, niż w naszym. Rzeczy materialne wolne są od siły grawitacji, unoszą się swobodnie w powietrzu. Tylko człowiek nie potrafi uwierzyć, że posiada zdolności do latania, dlatego powstają najprzeróżniejsze machiny: samoloty, balneoloty, powietrzne żaglowce i lokomotywy.
I właśnie te steampunkowe machiny będziemy mogli podziwiać 29 maja wśród autentycznych eksponatów i urządzeń techniki wodociągowej i kanalizacyjnej znajdujących się na ujęciu wody w Białogonie, a później w Pałacu T. Zielińskiego w Kielcach. Prezentowane na obrazach maszyny są świetną prezentacją fantazji artysty. Powodują, że oglądający przenoszą się w nierealny świat ze snu, w którym wiele rzeczy jest rozpoznawalnych i podobnych, ale nic nie jest takie samo, jak w świecie rzeczywistym.