MIASTO
"Wyklęty". Pierwszy klaps w niedzielę.
W niedzielę w Kielcach zaczynają się zdjęcia do filmu fabularnego pt. „Wyklęty''.
Konrad Łęcki jako pierwszy z reżyserów postanowił w formie pełnometrażowego obrazu opowiedzieć historię żołnierzy, którzy po koszmarze hitlerowskiej okupacji nie rzucili broni i nadal walczyli o wolną Polskę, tym razem z komunistami.
– Scenariusz „Wyklętego” w dużej mierze opiera się na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 1946–48 w Polsce, gdy komuniści zdecydowali się wyniszczyć wszystkich przeciwników – mówi Konrad Łęcki. – Ludzie ginęli masowo, bez względu na to, czy byli winni, a ich winą była na przykład przynależność do Armii Krajowej, czy nie. Chcę pokazać tych ludzi, tych bohaterów, którzy znaleźli się w beznadziejnej sytuacji.
Jak czytamy na stronie internetowej projektu „Miał po nich nie pozostać żaden ślad. Tropieni jak zwierzęta, mordowani, katowani w więzieniach. Byli niepotrzebnymi bohaterami. Polska Ludowa postanowiła o nich zapomnieć. I przez 70 lat się to udawało. Paradoksalnie, nawet, gdy Polską przestali rządzić komuniści i rozpadł się ZSRR, o żołnierzach zbrojnego podziemia niepodległościowego walczących z „władzą ludową” mówiono niewiele. Zamordowanych, co prawda zrehabilitowano, ale nawet wolna i niepodległa Polska nieśpiesznie karała ich oprawców.”
Konrad Łęcki ma na swoim koncie obraz „Pre Mortem”, czyli opowieść o polskich oficerach zamordowanych w Katyniu, która zakwalifikowała się na ubiegłoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii filmu studenckiego.
Zdjęcia do „Wyklętego” ruszają 16 marca. Pierwszy klaps padnie w gmachu Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach który „grał” będzie siedzibę Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Zdjęcia realizowane będą m.in. w Kielcach (kamienica przy ul Solnej, WDK, Wzgórze Zamkowe), Warszawie, Tokarni, Św. Katarzynie, Ameliówce, Ciekotach, Sielpi, Końskich, na Wykusie.
W rolach głównych zobaczymy: Marcina Kwaśnego, Janusza Chabiora, Roberta Wrzoska, Jarosława Witaszczyka. Rolę tytułową Łęcki powierzył aktorowi teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Wojciechowi Niemczykowi. W filmie wystąpi także Maciej Rayzacher, czyli niezapomniany kapitan Knotte z serialu „Czarne chmury”'.
Kierownikiem produkcji jest pochodząca z Kielc, a obecnie mieszkająca w Warszawie aktorka Anna Janik, kierownikiem planu Paweł Dudzik, autorem zdjęć będzie Karol Łakomiec (autor zdjęć do ostatniego teledysku Artura Rojka oraz światowej sławy DJ–a Andrew'a Bauera) Producentem filmu jest fundacja Między Słowami.
Film będzie realizowała ekipa fachowców. Za oświetlenie odpowiadał będzie Mikołaj Paprocki (Śluby Panieńskie, Hardkordisco, Bokser) za dźwięk min Jerzy Murawski (Jesteś Bogiem).
Premiera planowana jest w marcu 2015 roku.