Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Wyjątkowy jubileusz kieleckiego liceum

czwartek, 25 kwietnia 2024 14:33 / Autor: Michał Kita
Wyjątkowy jubileusz kieleckiego liceum
Wyjątkowy jubileusz kieleckiego liceum
Michał Kita
Michał Kita

 25 kwietnia 1724 roku w Kielcach odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod seminarium duchowne i szkołę, która dała początek I Liceum Ogólnokształcącemu im. Stefana Żeromskiego.

Z tej okazji, dziś (czwartek 25 kwietnia) absolwenci szkoły upamiętnili księdza Andrzeja Karasia, budowniczego i pierwszego dyrektora placówki. Płyta nagrobna kapłana znajduje się przy kieleckiej katedrze.

Jak wyjaśnia historyk, profesor Adam Massalski, powstanie szkoły i seminarium, było przełomowym wydarzeniem w dziejach miasta.

– Ono miało charakter miastotwórczy. Kielce były wówczas bardzo małą mieściną, liczyły niewiele ponad tysiąc mieszkańców i 255 domów, głównie drewnianych, rozlokowanych przy zaledwie pięciu ulicach. Powstanie szkoły i seminarium pozwoliło na stworzenie pewnego środowiska intelektualnego, które późnej owocowało dalszym rozwojem miasta. Dzięki temu Kielce już w 1795 roku zostały stolicą powiatu. Na początku XIX wieku zyskały diecezję, a następnie w 1816 roku zapadła decyzja o utworzeniu województwa krakowskiego z siedzibą w Kielcach. Powstanie tej szkoły i możliwość kształcenia młodych ludzi, również prężna działalność biskupów krakowskich przyczyniła się do prawdziwego boomu rozwojowego miasta – ocenia Adam Massalski.

zeromski4.jpg

Uroczystości rocznicowe związane z jubileuszem istnienia szkoły, organizuje stowarzyszenie Absolwentów „Żeromszczacy”; jego prezes Zofia Pietraszek, podkreśla, że I Liceum Ogólnokształcące to wyjątkowe miejsce.

– Nasza społeczność naprawdę się lubi. Chętnie się spotykamy nie tylko na uroczystościach i jubileuszach. Również na co dzień czujemy potrzebę spotkań klasowych i rocznikowych. Ponadto w przyszłym roku swój jubileusz obchodzić będzie również nasze stowarzyszenie – dodaje.

W wydarzeniu wziął udział również biskup kielecki Jan Piotrowski.

– Od zawsze w Kościele żywą jest wiedza o tym, że wiara i rozum wznoszą człowieka do źródła prawdy. Tak było i w XVIII wieku w Kielcach, kiedy powstała szkoła i seminarium. Nasza obecność przy płycie nagrobnej księdza Andrzeja Karasia, pierwszego rektora i dyrektora szkoły, jest dobrym wprowadzeniem w obchody 300-lecia tych wydarzeń – ocenia.

żeromextra1.jpg

Jubileusz I LO im. Stefana Żeromskiego będzie trwał do 2027 roku. Obchody rocznicowe będą obfitowały w szereg wydarzeń i spotkań,  odbędzie  się m.in. bal absolwentów, powstanie także mural upamiętniający rocznicę.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO