Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Zagłosujesz - pojedziesz na wycieczkę. Tak szkoły walczą w Budżecie Obywatelskim

czwartek, 10 października 2019 09:59 / Autor: Piotr Natkaniec
Zagłosujesz - pojedziesz na wycieczkę. Tak szkoły walczą w Budżecie Obywatelskim
Zagłosujesz - pojedziesz na wycieczkę. Tak szkoły walczą w Budżecie Obywatelskim
Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach wraz z rodzicami namawiają uczniów do głosowania na projekty zgłoszone przez placówkę. Klasa, która odda najwięcej głosów, pojedzie na ufundowaną przez radę rodziców wycieczkę.

O sprawie poinformował fanpage na Facebook'u "Scyzoryk się otwiera". Szkoła walczy w tegorocznym budżecie o budowę boiska do piłki nożnej i budowę miejsc parkingowych.

"Bardzo proszę o mobilizację w głosowaniu na Budżet Obywatelski zadanie: DI39 duży projekt i MI18 mały projekt. Proszę o uzyskanie zgody od rodziców dzieci wszystkich klas (dzieci mogą głosować zgodnie wytycznymi regulaminu dla osób, które nie ukończyły 16 roku życia) do głosowania na terenie szkoły podczas zajęć lekcyjnych informatyki. Należy się zapoznać ze stroną internetową BO. Sprawa pilna. Sylwester Ozga" - taką informacje otrzymali rodzice uczniów SP nr 25.

Za aktywny udział w głosowaniu przewidziano atrakcyjną nagrodę w postaci wyjazdu do parku rozrywki Energylandia. Jednak aby móc walczyć o wspomniany wyjazd, klasa powinna zdobyć minimum 200 głosów.

Marcin Różycki, wiceprezydent Kielc odpowiedzialny za oświatę, wie o sprawie, ale nie widzi w tej praktyce nic niestosownego. - To jest inicjatywa całkowicie rodzicielska. O nagrodzie zdecydowała rada rodziców i przez nią jest ona fundowana. Ja rozumiem, że dzięki budżetowi obywatelskiemu dzieci mają nowe boiska i jest to pewna forma motywacji. Szczególnie, że przy okazji poznają, jak działa budżet partycypacyjny. Nie chce kwestionować decyzji rodziców - tłumaczy Różycki.

Z jego zdaniem zupełnie nie zgadza się Agata Wojda, radna Platformy Obywatelskiej, która od dawna zabiega o mniejszy udział zadań oświatowych w budżecie obywatelskim. - To jest złe patrzenie na budżet obywatelski. Nie powinno być nagrody za oddawanie głosów. To jest metoda kija i marchewki. Takie działanie gubi także ideę, w której każdy ma prawo zagłosować na jeden projekt duży , trzy projekty małe oraz trzy projekty nieinwestycyjne. Szkoła i rodzice powinni zachęcać do świadomego wyboru, oczywiście biorąc pod uwagę najbliższe im projekty - wyjaśnia Agata Wojda.

Tegoroczne głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu rozpoczęło się w środę i potrwa do 23 października.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO