Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Więcej czytelników, wypożyczeń i odwiedzin – MBP podsumowuje 2021 rok

wtorek, 11 stycznia 2022 10:09 / Autor: Weronika Kępa
Więcej czytelników, wypożyczeń i odwiedzin – MBP podsumowuje 2021 rok
Więcej czytelników, wypożyczeń i odwiedzin – MBP podsumowuje 2021 rok
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Poczuliśmy „Pociąg do literatury”, najmłodsi „Przesadzali z czytaniem”, chętnie „Dzieliliśmy się książką”, a na specjalne życzenie docieraliśmy z „Książką do domu”, czytamy w podsumowaniu 2021 roku przygotowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kielcach.

Według danych opublikowanych przez MBP w 2021 roku zarejestrowano w sumie blisko dziewiętnaście tysięcy czytelników (74 proc. to kobiety, 26 proc. – mężczyźni). W porównaniu do 2020 roku, zanotowano o 6 proc. więcej czytelników czynnie wypożyczających, o 24 proc. więcej czytelników nowo zapisanych, o 26 proc. więcej wypożyczeń i o dziesięć procent więcej odwiedzin użytkowników.

– Oprócz stałych akcji czytelniczych, wernisaży, konkursów, lekcji bibliotecznych, warsztatów, pikników, Biblioteka zrealizowała wiele interesujących projektów we współpracy z innymi instytucjami. Niezaprzeczalnie, najważniejszym z nich był „Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”, pierwsze tego rodzaju wydarzenie kulturalne w naszym mieście, które zakończyło się ogromnym sukcesem – informuje Anna Żmudzińska, dyrektor MBP w Kielcach.

Wśród ważnych projektów zrealizowanych w 2021 roku można wymienić również m.in. „PoLEMizuj z nami”, „Taniec w literaturze”, „3xM: Matematyka-Minecraft-mFundacja”, „Wieczory kulturalno-językowe dla lokalnej społeczności w bibliotece językowej”, „Książkomat dla kielczan”, „E-biblioteka – słuchaj i czytaj online” oraz inaugurację Niebieskiej Strefy w Poczytalni Na dVoRcu.

– Kielczanie mieli okazję spotkać się z wybitnymi postaciami polskiej literatury, kultury, sportu. Na zaproszenie Biblioteki odpowiedzieli m.in.: Tomasz Raczek, Marcin Szczygielski, Andrzej Dragan, Jerzy Baczyński, Bronisław Maj, Marcin Meller, Max Czornyj, Robert Małecki, Janusz Leon Wiśniewski, Karolina Wilczyńska, Jacek Łukawski czy Tałant Dujszebajew – wylicza Żmudzińska.

Jak zdradza dyrektor MBP, wśród najchętniej wypożyczanych pozycji wciąż królują te sensacyjno-kryminalne, obyczajowe i fantasy, ale także literatura faktu.

– Czytelnicy sięgali m.in. po książki Ewy Cielesz, Wojciecha Chmielarza, Gabrieli Gargaś, Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, Krystyny Mirek, Remigiusza Mroza, Andrzeja Pilipiuka, Alka Rogozińskiego, Jamesa Rollinsa, Karoliny Wilczyńskiej, Magdaleny Witkiewicz – dodaje dyrektor.

W 2021 roku Mediateka wchodząca w skład Miejskiej Biblioteki Publicznej została wyróżniona m.in. w konkursie Innowacyjny Samorząd, Zwyrtała 2021 i Wirtuoz  Biznesu 2021.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO