MIASTO
Wędrówka przez polskie tradycje - czyli świąteczna wystawa w Dworku Laszczyków
Tradycyjny stół wigilijny, świąteczna sztuka ludowa oraz oryginalne akcesoria kolędnicze w postaci masek Niedźwiedzia, Turonia czy Śmierci – to wszystko i jeszcze więcej znalazło się wśród eksponatów wystawy „Zeszliśmy się do tej stajeneczki... Boże Narodzenie w Polsce”.
Autorkami wystawy „Zeszliśmy się do tej stajeneczki... Boże Narodzenie w Polsce” są Ewa Tomaszewska oraz Małgorzata Imiołek, z Muzeum Wsi Kieleckiej. Ekspozycja dostępna w Dworku Laszczyków przedstawia zwyczaje oraz wierzenia związane z Bożym Narodzeniem, począwszy od przygotowań do Wigilii i uroczystej wieczerzy, kończąc na kolędowaniu. Wszystko po to, by przypomnieć zanikające już zwyczaje i tradycje świąteczne. – W polskiej kulturze święta Bożego Narodzenia zajmują szczególne miejsce. Dla wielu Polaków jest to wyjątkowy, najważniejszy czas, nie tylko ze względu na religijny charakter święta, ale również na jego aspekt rodzinny nastrój. Różnorodne świąteczne zwyczaje, które kultywowane są współcześnie, mają swe korzenie w tradycyjnej ludowej wizji świata. Ze względu na dynamiczne przemiany zachodzące w społeczeństwie, pierwotne znaczenia zacierają się, zmieniają lub ulegają zapomnieniu. Nasza wystawa pozwala powrócić do przeszłości i odnaleźć swa kulturową tożsamość, przybliża tradycyjne zwyczaje i ich znaczenie, umożliwia odczytanie znanych symboli na nowo – mówi Ewa Tomaszewska.
Zwiedzający mogą zobaczyć między innymi świąteczną sztukę ludową. – To są przepiękne dzieła, wśród nich obrazy Tadeusza Żaka, które opowiadają o obrzędowości ludowej związanej ze świętami Bożego Narodzenia. Nie brakuje także różnorodnych rzeźb wykonanych przez naszych twórców. Znaleźć można między innymi wyrzeźbione szopki, trzech króli, czy Świętego Mikołaja. Goście naszego Dworku mogą zobaczyć także choinkę ozdobioną pięknymi, ręcznie robionymi łańcuchami i dekoracjami – wymienia Beata Ryń, kierownik Działu Promocji i Marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.
Wśród dzieł twórców ludowych w jednej z izb zobaczyć można także stół wigilijny, a na nim tradycyjne potrawy. Autorki nie zapomniały także o kolędnikach wędrujących od domu do domu w okresie od wigilii Bożego Narodzenia do święta Matki Bożej Gromnicznej, czyli 2 lutego. – Małgorzata Imiołek przedstawiła kolędników na tle panoramy wsi. Grupa ta wędruje w śniegu, niesie ze sobą gwiazdę betlejemską. Nie zabrakło tu charakterystycznych postaci, takich jak: Turonia czy Śmierci – dopowiada Beata Ryń.
Eksponaty składające się na wystawę pochodzą ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Wsi Radomskiej oraz z Muzeum Regionalnego w Opocznie.
Ekspozycję będzie można oglądać do 28 lutego 2016 roku.
Aby zobaczyć galerię kliknij TUTAJ