Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W Przystani dla Sztuki dzieci rzeźbiły… dziwolągi!

niedziela, 01 marca 2020 09:53 / Autor: Aleksandra Rękas
W Przystani dla Sztuki dzieci rzeźbiły… dziwolągi!
W Przystani dla Sztuki dzieci rzeźbiły… dziwolągi!
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Przystań dla Sztuki to miejsce, gdzie oprócz cyklicznych warsztatów z grafiki organizuje się zajęcia z ceramiki – w ich trakcie dzieci uczą się wyrabiać naczynia z gliny. Po zakończeniu warsztatów każdy mały artysta zabiera do domu to, co własnoręcznie zrobił. Wczorajsze spotkanie odbyło się w Kieleckim Centrum Kultury.

Zajęcia z ceramiki są zawsze tematyczne – niedawno dzieci przygotowywały karmniki dla ptaków, a także ozdoby świąteczne. Tematem wczorajszych warsztatów były „dziwolągi”.

 - Pomyślałam sobie, że oprócz rzeczy użytkowych, przydałoby się pozwolić puścić uczestnikom wodze fantazji. Temat "dziwolągi" daje dużo swobody, jest nieokreślony. Myślę, że każde dziecko ma w swojej wyobraźni jakąś postać, czy to z bajki czy z książki. Najmłodsi będą mogli wyzwolić swoją fantazję, a dodatkowo poznać techniki ceramiczne, w efekcie powstanie jakaś ciekawa rzeźba - mówiła Eliza Rajsz, prowadząca zajęcia.

Później dzieła uczestników są wypalane w specjalnych piecach, następnie malowane specjalnymi szkliwami – gotowe rzeźby trafiają do małych artystów.

- Wszystkie prace związane z wyrabianiem tworzywa dłońmi pozytywnie wpływają na rozwój mózgu. Współcześnie dzieci za dużo siedzą – poprzez takie zajęcia muszę się troszkę poruszać. Glina jest bardzo plastycznym materiałem, wystarczy ją bardzo delikatnie dotknąć, by uzyskać efekt. Ponadto maluchy mogą pofantazjować i same wykreować jakąś postać, to bardzo ciekawe doświadczenie. Później owoce swojej pracy zabierają do domu, to dodatkowa motywacja żeby się postarać – opowiadała Eliza Rajsz.

Jak mówi Grzegorz Degejda, współtwórca Przystani dla Sztuki, takie zajęcia rozwijają artystycznie, a także manualnie, stymulują układ nerwowy i ekspresję plastyczną.

- W zajęciach bierze udział zazwyczaj kilkanaścioro dzieci – wymagane są wcześniejsze zapisy.  Niepotrzebna jest do tego żadna wiedza, często dopiero gdy widać końcowy efekt wykonanej pracy dzieci są zachwycone i zdumione, że same stworzyły coś takiego. Z naszymi warsztatami wychodzimy także do szkół i przedszkoli – wyjaśnia Degejda.

Koszt zajęć z ceramiki wynosi 120 złotych i obejmuje dwa spotkania: pierwsze poświęcone lepieniu prac, a kolejne ich malowaniu. Warsztaty z grafiki kosztują 25 złotych. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO