MIASTO
W najbliższych dniach smog odpuści. Prognozy są obiecujące
Smog w ostatnich dniach daje się mocno we znaki. W poniedziałkowy wieczór niechlubny rekord pokazały czujniki pyłów na KSM, normy zostały tam przekroczone o 1500 procent. Jak informują specjaliści w najbliższych dniach może być nieco lepiej, a to za sprawą mocniejszych powiewów wiatru i opadów.
– W najbliższych dniach prognozowane są silniejsze pory wiatru około 40-50 km/h, które wystarczą żeby rozwiać smog. Dziś i jutro pojawią się także opady deszczu ze śniegiem, co również będzie miało wpływ na poprawę jakości powietrza. Główny wpływ na fatalny stan powietrza, który obserwowaliśmy miała pogoda wyżowa i słabe porywy wiatru, co za tym idzie powietrze stało w miejscu i zanieczyszczenia również zatrzymywały się przy ziemi – informuje Krystian Olszak, obserwator meteorologiczny ze stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Sukowie.
Na złą jakość powietrza wpływa nie tylko sytuacja meteorologiczna i nadmierne zanieczyszczenia powietrza ale jak się okazuje także ukształtowanie terenu. – Ograniczenie emisji spalin na pewno pozytywnie wpływa na jakość powietrza, przykładem jest Kraków. Część pieców została wymieniona i cały czas ten proces trwa, widać spadek emisji spalin, choć nadal nie jest idealnie, bo na jakość powietrza nadal wpływa tam dosyć mocno ukształtowanie terenu oraz zanieczyszczenia z innych pobliskich miejscowości. W Kielcach jest podobnie, możemy wymieniać piece, ale ciężko powiedzieć w jakim stopniu wpłynie to na oczyszczenie powietrza – informuje Anna Rospond, specjalista w regionalnym wydziale monitoringu środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Światowa Organizacja Zdrowia uznaje zanieczyszczenia powietrza za najpoważniejsze zagrożenie środowiskowe dla zdrowia publicznego we współczesnym świecie. - Prawdziwy smog występuje wtedy, gdy dochodzi do inwersji termicznej, czyli dolne warstwy atmosfery są zimniejsze niż te wyższe. Warstwa przy ziemi nie ma wtedy wentylacji i dym miesza się z mgłą, a my to wdychamy. Częste wdychanie zanieczyszczonego powietrza może doprowadzić do chorób układu oddechowego, choroby niedokrwiennej serca, zawałów, a w dalszej perspektywie chorób nowotworowych, np. raka płuc, krtani czy pęcherza moczowego - informuje prof. Cezary Pałczyński, kierownik oddziału pulmonologiczno-alergologicznego W Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze.
Specjaliści radzą, aby śledzić raporty zanieczyszczenia powietrza i w przypadku gdy nie musimy, nie wychodzić z domu i nie wietrzyć mieszkań, a przede wszystkim unikać aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W przypadku wystąpienia chorób płuc, najlepiej stosować oczyszczacze powietrza. Warto również używać masek certyfikowanych. Możemy też zastosować prostą metodę, zasłaniając drogi oddechowe przy użyciu zwilżonego materiału.