MIASTO
W Kielcach przybędzie pojemników na elektrośmieci
W Kielcach jest ich w sumie dwadzieścia cztery, a będzie – o siedem więcej. Mowa oczywiście o pojemnikach na tak zwane elektrośmieci, czyli m.in. zużyte telefony, ładowarki, kable, baterie, suszarki czy akumulatory. Projekt ma zostać zrealizowany do końca bieżącego roku.
Choć mieszkańcy Kielc mogą w każdej chwili oddać swoje elektrośmieci do punktu zlokalizowanego przy ulicy Magazynowej to jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest wygodne, szczególnie w przypadku baterii. Dlatego też miasto chce zwiększać liczbę pojemników, do których można wrzucać tego typu odpady.
– Wiemy, że mieszkańcy często nie wiedzą, co zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym czy z bateriami. Docierają do nas sygnały od firmy odbierającej odpady w Kielcach, że trafiają one do zwykłych pojemników. Chcemy więc ułatwić kielczanom prawidłową segregację odpadów i edukować ich w tym zakresie – mówi wiceprezydent Agata Wojda.
– Obecnie na terenie miasta ustawione są dwadzieścia cztery pojemniki na elektrośmieci. Najczęściej zlokalizowane są one przy pawilonach osiedlowych. Teraz chcemy rozbudować ten system, tak aby punktów przybywało. Wkrótce w Kielcach ustawionych zostanie kolejnych siedem pojemników – dodaje.
Całość jest organizowana w ramach projektu „Elektryczne śmieci”, który już funkcjonuje w ponad 65 miastach z terenu Polski.
– Według szacunków w mieszkaniach Polaków jest około dwadzieścia milionów sztuk urządzeń elektrycznych. Wrzucając elektroodpady do czerwonych pojemników mamy pewność, że trafią one do jednego z naszych zakładów przetwarzania, gdzie zostaną poddane recyclingowi – mówi Robert Magolan z MB Recycling.
Ponadto kieleckie szkoły mogą wziąć udział w ekologicznym konkursie.
– Zapraszam do udziału w akcji „Polska Stolica Recyclingu”. Zadaniem placówek będzie zorganizowanie na swoim terenie zbiórki elektrycznych i elektronicznych śmieci. Do wygrania jest między innymi 50 tysięcy złotych – mówi Malwina Szwarc, koordynatorka projektu „Elektryczne śmieci”.
Co ważne, elektrośmieci są nie tylko źródłem surowców wtórnych. Można je wykorzystać także do innych celów.
– Studenci z Politechniki Świętokrzyskiej już od dwóch lat biorą udział w konkursie na łazika marsjańskiego z elektrośmieci. Ponadto, na uczelni mamy też ule z recyclingu. Liczymy, że dzięki współpracy z miastem uda nam się stworzyć kolejną pasiekę – mówi Krzysztof Kieszkowski, prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Lokalizacje pojemników na elektroodpady można sprawdzić na stronie: www.elektrycznesmieci.pl.
Mieszkańcy Kielc mają również możliwość bezpłatnego oddania wielkogabarytowego sprzętu do końca bieżącego roku. Wystarczy zgłosić tę potrzebę za pośrednictwem internetowego formularza.