MIASTO
W Kielcach powstanie szpital kliniczny
Wojewódzki Szpital Zespolony przekształci się w uniwersytecki szpital kliniczny. Zmieniona formuła działania może oznaczać dla szpitala lepsze finansowanie, dla studentów medycyny poprawę warunków kształcenia, a dla pacjentów dostęp do autorytetów lekarskich i nowoczesnych metod leczenia. Zmiana nastąpi w ciągu najbliższych dwóch lat.
Obecnie organem prowadzącym szpital jest marszałek województwa. Po zmianie byłaby to uczelnia. Może to oznaczać wyższe kontrakty na świadczenia medyczne, ale i wiązać się z wyższymi kosztami. Z tego powodu przekształcenie musi być poprzedzone wnikliwą analizą. – Jeżeli zewnętrzne przepisy preferują finansowanie jednostek lecznictwa, w których odbywa się działalność naukowa, to wybór takiego rozwiązania wydaje się optymalnym zarówno ze strony tego, który świadczy usługi zdrowotne, jak i tego, który jest zainteresowany prowadzeniem badań naukowych i kształceniem studentów – mówi profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Korzyści z przekształcenia szpitala w jednostkę uniwersytecką odczuliby jednak przede wszystkim pacjenci i studenci medycyny. – Poszczególne kliniki już działają, ale zdecydowanie poprawi się ich funkcjonowanie. Chcemy stworzyć nową ofertę medyczną, a jednocześnie stworzyć bardzo dobre warunki do kształcenia na kierunkach medycznych, a zwłaszcza na lekarskim – wymienia profesor Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych UJK. – Szpital uniwersytecki to nie tylko diagnostyka i terapia, ale i działalność naukowa. To tworzenie środowiska naukowego przez ludzi, których wyobraźnia wymyka się procedurom. Kto na tym wygrywa? Oczywiście szpital i uniwersytet, ale przede wszystkim ta najważniejsza osoba, czyli pacjent – kwituje profesor Semaniak.