MIASTO
W Kielcach powstanie blok gazowy
PGE Energia Ciepła podpisała umowę na budowę bloku gazowego, który stanie na terenie kieleckiej elektrociepłowni. Prace budowlane przy tej inwestycji rozpoczną się w przyszłym roku. Inwestycja wpłynie na poprawę jakości powietrza w mieście i okolicach.
Inwestycja powstanie na niezagospodarowanym terenie należącym do elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Generalnym wykonawcą została spółka Elemont.
– To bardzo ważna inwestycja dla naszej firmy. Chcemy przejść z paliwa węglowego na paliwo gazowe. Ważne dla nas są nie tylko względy ekonomiczne, ale także to ważny ruch pod kątem ekologicznym. Ta warta kilkadziesiąt milionów inwestycja zapewni mieszkańcom Kielc czystsze powietrze – podkreśla Maciej Jankiewicz, wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła.
– Priorytetem dla nas jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, dlatego zmieniamy strukturę pozyskiwania źródeł energii, gazu i węgla. Chcemy, aby Polacy czuli się bezpiecznie w tych trudnych geopolitycznie czasach, szczególnie jest to związane z agresją Rosji na Ukrainę. Wczoraj czyste powietrze w wymiarze programowym polskiego rządu. Dzisiaj czyste powietrze w tym wydaniu instytucjonalnym – mówi senator Krzysztof Słoń.
– Każdy mieszkaniec chce mieć ciepłą wodę i ciepło w domu, ale troszczymy się też o to, żeby w mieście też było czyste powietrze. Mam nadzieję, że odczujemy znaczną poprawę. Zakończenie inwestycji planowane jest rok 2025, dlatego trudno mi mówić o prognozach cenowych – stwierdza Bogdan Wenta, prezydent miasta Kielce.
– Kluczowe, gdy mówimy o tej inwestycji jest to, że spalamy gaz ziemny, a nie węgiel. Paliwo, które ma samo w sobie dużo niższą zawartość związków szkodliwych, brak pyłów i związków siarki oraz dwukrotnie niższą zawartość dwutlenku węgla. Oprócz tych korzyści ekologicznych wytwarzane są również dwa media: energia elektryczna oraz energia cieplna – wyjaśniał Wojciech Wałach, dyrektor handlowy firmy Elemont S.A.
Dzięki tej inwestycji możliwa będzie jednoczesna produkcja energii elektrycznej i cieplnej. Do mieszkańców popłynie zatem ciepło produkowane w sposób niskoemisyjny. Skutkiem będzie przede wszystkim lepsza jakość powietrza w regionie.