MIASTO
Uroczystości i rodzinny piknik. Tak kielczanie uczczą 80. rocznicę utworzenia Brygady Świętokrzyskiej
W tym roku mija 80 lat od powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Z tej okazji Stowarzyszenie Kieleccy Patrioci i Stowarzyszenia Kibiców Zjednoczona Korona zapraszają już w niedzielę (11 sierpnia) na uroczystości i wyjątkowy piknik w Parku Miejskim. Nie zabraknie dobrej zabawy, spotkań i koncertów. Przed publicznością wystąpi m.in. Paweł Piekarczyk i Tadek z zespołu „Firma”.
Wydarzenie rozpocznie o godzinie 11 uroczysta Msza Święta w bazylice katedralnej. Po niej uczestnicy przejdą do Parku Miejskiego, gdzie odbędzie się rodzinny piknik.
– Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla każdego, niezależnie od wieku. Chciałbym zaprosić wszystkich czytelników i słuchaczy Radia eM Kielce na nasze uroczystości. Warto przyjść, dobrze spędzić czas i poznać historię naszych bohaterów – mówi Robert Surma ze Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci.
Nie zabraknie wystawy poświęconej Brygadzie Świętokrzyskiej oraz wykładu Leszka Żebrowskiego i występów lokalnych artystów. Dla publiczności zagra m.in. Paweł Piekarczyk, raper Basti i Tadek z krakowskiej „Firmy”. Uczestnicy zobaczą pokazy rekonstrukcji, a dzieci będą mogły skorzystać ze strefy zabaw. Przewidziano również pyszny poczęstunek dla wszystkich.
Brygada Świętokrzyska powstała 11 sierpnia 1944 roku w majątku Lasocin w powiecie włoszczowskim. Działała na terenie Ziemi Świętokrzyskiej i Małopolskiej.
– Przeprowadziła wiele akcji przeciwko okupantowi niemieckiemu. Walczyła z wojskami sowieckimi i partyzantką komunistyczną. Przez to została znienawidzona przez komunistów i opluwana przez nich do dziś. W styczniu 1945 roku zapadła decyzja zapadła decyzja o wycofaniu jednostki Brygady Świętokrzyskiej na zachód. Został on zakończony w maju przez dotarcie do jednostki amerykańskiej generała Pattona. W międzyczasie Brygada Świętokrzyska wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie. Na bazie brygady zostały stworzone kompanie wartownicze na ziemiach niemieckich – tłumaczy Robert Surma.
Wydarzenie swoim patronatem objęło Radio eM Kielce.