MIASTO
Upamiętnią pomordowanych Żydów. 79. rocznica zagłady kieleckiego getta
Zbliża się 79. rocznica zagłady kieleckiego getta. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbędą się 20 sierpnia przy pomniku "Menora" znajdującym się przy alei IX Wieków Kielc.
Do udziału w wydarzeniach upamiętniających ofiary zagłady getta w Kielcach zaprasza Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Główne obchody 79. rocznicy zbrodni odbędą się w piątek, 20 sierpnia o godzinie 17 przy pomniku "Menora" w pobliżu Świętopkrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Z kolei w niedzielę, 22 sierpnia, odbędzie się czwarta już, organizowana przez Stowarzyszenie, Pielgrzymka Pamięci do miejsca zagłady Żydów z kieleckiego getta - byłego niemieckiego obozu śmierci w Treblince.
Jak informuje Piotr Świerczyński ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, w tym roku w drodze do Treblinki uczestnicy wyjazdu zwiedzą willę Antoniny i Jana Żabińskich, którzy ryzykując własnym życiem stworzyli w warszawskim ZOO azyl dla ponad 300 Żydów z warszawskiego getta. W drodze powrotnej zatrzymają się w Otwocku, aby wziąć udział w "Spacerze po nieistniejącym mieście" - zwiedzaniu terenu getta otwockiego.
Zapisy do udziału w Pielgrzymce odbywają się przez stronę www.jankarski.org.pl/pielgrzymka. Tam też można znaleźć wszystkie potrzebne informacje.
W dniach od 20 do 24 sierpnia 1942 roku Niemcy wywieźli z Kielc do obozu w Treblince i zamordowali około 21 tysięcy osób. W samym mieście zabitych zostało około 1,5 tysiąca Żydów, głównie starszych, chorych i dzieci. Po zakończeniu wysiedlenia w Kielcach pozostało około dwóch tysięcy Żydów, których uwięziono w obozie pracy przy ul. Stolarskiej i Jasnej z przeznaczeniem do niewolniczej pracy.