Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Ukazała się książka o rodzinie Artwińskich

wtorek, 26 maja 2020 15:18 / Autor: Beata Kwieczko
Ukazała się książka o rodzinie Artwińskich
Ukazała się książka o rodzinie Artwińskich
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Prawie 150 listów rodziny Artwińskich znalazło się w książce "Korespondencja rodziny Artwińskich (1889-1983). Kielce-Kraków-Lwów", przygotowanej przez dra Pawła Wolańczyka z Muzeum Historii Kielc. Zbiór dokumentuje życie Polski i Polaków pod zaborami, w latach Wielkiej Wojny, w okresie międzywojennym oraz w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

"Korespondencja rodziny Artwińskich" ukazała się jako czwarty tom w ramach Serii Świętokrzyskiej "Dzienniki, Wspomnienia, Pamiętniki, Listy" i jest wynikiem współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Historii Kielc.

- W książce znalazło się 148 listów z lat 1889 do 1983, które pokazują życie prywatne, a także zawodowe trzech pokoleń rodziny Artwińskich. Najbardziej znana jest postać Stefana Artwińskiego, prezydenta Kielc, który angażował się w wiele projektów społecznych, organizacyjnych i niepodległościowych - mówi dr Paweł Wolańczyk z Muzeum Historii Kielc, który przygotował publikację.

Na kartach książki można odnaleźć nieznane dotąd szczegóły dotyczące wzajemnych relacji oraz motywów działań rodziny Artwińskich. - Pierwsze listy zostały wysłane jeszcze przez rodziców przyszłego prezydenta pod koniec XIX wieku, później mamy korespondencję z dwudziestolecia międzywojennego z żoną i dziećmi, następnie bardzo przejmujące listy z okresu okupacyjnego pisane głównie przez żonę Stefana Artwińskiego, a na koniec listy powojenne jego spadkobierców - wylicza dr Wolańczyk.

Publikacja jest skierowana do wszystkich, którzy interesują się postacią Stefana Artwińskiego, ale i historią XX wieku. - To książka o trzech pokoleniach jednej rodziny związanej z Kielcami, ale też z Krakowem i Lwowem. Listy nie są w żaden sposób cenzurowane. Jest tu korespondencja zabawna, smutna, przejmująca, pokazująca Artwińskich w korzystnym świetle, ale również ukazująca ich wady - wyjaśnia.

Publikacja stanowi część kolekcji przechowywanej w Muzeum Historii Kielc, która pochodzi ze spadku po córce prezydenta, Danucie Artwińskiej. Dyplomy, listy, zdjęcia, odznaczenia i pamiątki trafiły do muzeum w 2013 roku, a rok później zostały zaprezentowane na wystawie czasowej dokumentującej życie i działalność Stefana Artwińskiego oraz historię jego rodziny.

Książka powstała w niecałe dwa lata. W przepisywaniu listów Pawłowi Wolańczykowi pomagała Maria Kinga Orlicz, a pomocą w rozczytywaniu trudnych fragmentów, pojedynczych słów i nazwisk służyli pracownicy Muzeum Historii Kielc.

Oprócz korespondencji w książce znalazł sie obszerny tekst dotyczący Stefana Artwińskiego i jego rodziny, fotografie, reprodukcje listów, indeks nazwisk i nazw geograficznych.

Książkę można nabyć w księgarni wysyłkowej IPN, księgarniach współpracujących i w Muzeum Historii Kielc.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO