MIASTO
UJK przyczyni się do rozwoju nanotechnologii
Badania, które położą podwaliny pod dynamiczny rozwój nanotechnologii będzie mógł już niebawem prowadzić Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wszystko dzięki rozbudowie aparatury w Instytucie Fizyki, na którą uczelnia otrzyma 1,5 miliona złotych z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Sprzęt, w który zainwestuje uczelnia umożliwi badanie powierzchni i modyfikację materiałów już na poziomie pojedynczych atomów. W praktyce oznacza to otwarcie furtki do badań, dzięki którym nastąpi dynamiczny rozwój nanotechnologii. Przyczyni się to między innymi do miniaturyzacji urządzeń.
– Na pewno będziemy mogli zapisywać zdecydowanie większe niż dziś ilości danych. Będziemy starali się pokonywać ograniczenia związane z przewodnictwem materiałów, na których zapisywane są informacje. Myślę, że przełoży się to też między innymi na rozwój medycyny. Będziemy mogli tak modyfikować materiały, by były łatwo przyjmowane przez organizm. Dzięki temu lepiej przyjmie się przeszczep czy też powstaną doskonalsze protezy – wymienia prof. Dariusz Banaś, prodziekan ds. nauki i współpracy z zagranicą Wydziału Matematyczno – Przyrodniczego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Jak podkreśla rektor uczelni, prof. Jacek Semaniak, aparatura jest unikalna w skali światowej. – Dzięki kolejnym dotacjom udało nam się zbudować układ eksperymentalny, który jest bardzo konkurencyjny nie w wymiarze krajowym, lecz w wymiarze globalnym. Jeżeli można mówić o pewnych przewagach konkurencyjnych Kielc, to jest to właśnie jedna z nich – mówi rektor.
Dotacja i realizowana dzięki niej inwestycja mają przekonać uczniów szkół średnich, że Kielce są miastem dysponującym dobrym zapleczem akademickim. – To wszystko dzieje się po to, aby maturzyści decydowali się na studiowanie na naszych uczelniach, aby były one konkurencyjne, a ich studenci mogli pracować na najnowszej aparaturze – zaznacza Renata Janik, doradca wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.
Nowy sprzęt będzie stanowił aparaturę rozbudowującą akcelerator EBIS, którym Uniwersytet Jana Kochanowskiego dysponuje od 2012 roku.