MIASTO
Trwają przeglądy konkursowe w ramach "Wiatraczka". Ruszyła też gra "Zakręceni na Kielce"
Trwa 48. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Dziś (9 lipca) uczestnicy biorą udział w przeglądach konkursowych i grze miejskiej "Zakręceni na Kielce".
Festiwal rozpoczął się 8 lipca. Rano harcerze uczestniczyli w przeglądach konkursowych, a po południu wzięli udział w Koncercie Inauguracyjnym, który odbył się na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Po wręczeniu im kluczy do miasta przez prezydenta Kielc, Bogdana Wentę, obejrzeli spektakl "Kopciuszek" w wykonaniu artystów KTT.
Kolejny dzień festiwalowy rozpoczęły próby i przeglądy konkursowe, które odbywają się w Kieleckim Centrum Kultury. Na Małej Scenie prezentują się wokaliści, zespoły wokalne oraz wokalno-instrumentalne, a na Dużej - zespoły taneczne.
– Od tego, jak uczestnicy zaprezentują się w trakcie przeglądów będzie zależało, czy wystąpią w Koncercie Galowym Laureatów oraz czy zostaną nagrodzeni tradycyjnymi brązowymi, srebrnymi i złotymi "Jodłami" – mówi podharcmistrz Agnieszka Stochmal, rzecznik prasowy 48. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.
– Będziemy prezentować piosenki pt. "Wiosna" i "Ballada". To już nasz kolejny Festiwal i bardzo się cieszymy, że możemy tu być – mówi Zuzanna Gwóźdź ze 104. Artystycznej Drużyny Harcerskiej z Mirca. Zespół składa się z 17 osób.
W Festiwalu bierze udział po raz pierwszy młodzież z Bielawy. W przeglądzie uczestniczy zespół i jedenastu solistów. – Repertuar jest bardzo bogaty, mamy trochę folku i popu. Soliści przygotowali zarówno piosenki polskie, jak i zagraniczne. Mamy nadzieję, że będziemy dobrze sie bawić, bo najważniejsze jest to, że możemy się tu spotkać, a nie rywalizować – dodaje Anna Lutz, instruktor Studia Piosenki i Tańca "Fart" w Bielawie.
Również dzisiaj zespoły rozpoczynają realizację zadań w ramach gry miejskiej "Zakręceni na Kielce". – Uczestnicy w ten sposób będą poznawać nasze miasto, a także zwiedzać różne instytucje kulturalne, które przygotowały dla nich specjalne zadania. W ramach gry chętni będą mieli okazję odwiedzić m.in. Wzgórze Zamkowe, Muzeum Historii Kielc, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Zabawek i Zabawy, Filharmonię Świętokrzyską, Teatr im. Stefana Żeromskiego, Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" i Centrum Geoedukacji – informuje Agnieszka Stochmal.
W sobotę, 10 lipca, rozpoczną się warsztaty artystyczne, podczas których uczestnicy pod okiem profesjonalnych instruktorów będą szlifować swoje umiejętności. Zajęcia poprowadzą m.in. Hanna Laskowicz, Aleksandra Łaba, Tomasz Rowiński, Andrzej Wolski, Samuela Modzelewska, Katarzyna Lisowska Aleksandra Lipińska, Zbigniew Piasecki i Monika Wielińska. Warsztaty będą odbywać się w Kieleckim Centrum Kultury, Kieleckim Teatrze Tańca, Domu Środowisk Twórczych i Młodzieżowym Domu Kultury.
Tego samego dnia, o godzinie 19 w Muszli Koncertowej w Parku Miejskim odbędzie się dzień Tradycji Polskiego Folkloru organizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi. Wydarzenie będzie otwarte dla publiczności.