MIASTO
Trwają prace nad egzoszkieletem dla osób chorych na porażenie mózgowe. To ma być przełom w rehabilitacji


Specjaliści z Politechniki Świętokrzyskiej wraz z lekarzami z Poznania pracują nad innowacyjnym systemem doboru optymalnej terapii dla pacjentów chorych na porażenie mózgowe. To ma być przełom w ich rehabilitacji.
Jak informuje profesor Marek Jóźwiak, szef Kliniki Ortopedii i Traumatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pacjenci z porażeniem mózgowym często nie mówią, nie chodzą, niektórzy mają problemy z najprostszymi czynnościami. Walka o ich sprawność toczy się od chwili narodzin.
Chodzenie ma im ułatwić egzoszkielet, robot wykonujący za nich każdy krok. Do tej pory urządzenie nie było wykorzystywane w leczeniu zaburzeń związanych z porażeniem mózgowym, wszystko ma się jednak zmienić.
Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej pod kierownictwem profesora Stanisława Deniziaka pracują nad systemem, który pomoże lekarzom z Poznania, mającym największe doświadczenie w terapii, dobrać odpowiedni jej rodzaj. Jak twierdzą, wybór właściwej metody rehabilitacji to już połowa sukcesu.
Projekt jest dofinansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego realizacja potrwa najbliższe trzy lata. Jednak pierwsze efekty poznamy już po roku pracy.

![[FOTO] 79. rocznica pogromu w Kielcach. Uczczono pamięć ofiar](/media/k2/items/cache/3cc26941e55272c6c5ea3caf34bba7e2_L.jpg)


![[FOTO] Solidarność pamiętała o ofiarach pogromu w Kielcach](/media/k2/items/cache/ea24fdf645e747870389ad76b01de782_L.jpg)



