Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Trwają prace nad egzoszkieletem dla osób chorych na porażenie mózgowe. To ma być przełom w rehabilitacji

piątek, 28 lutego 2020 11:26 / Autor: Weronika Kępa
Źródło: UJK
Weronika Kępa

Specjaliści z Politechniki Świętokrzyskiej wraz z lekarzami z Poznania pracują nad innowacyjnym systemem doboru optymalnej terapii dla pacjentów chorych na porażenie mózgowe. To ma być przełom w ich rehabilitacji.

Jak informuje profesor Marek Jóźwiak, szef Kliniki Ortopedii i Traumatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pacjenci z porażeniem mózgowym często nie mówią, nie chodzą, niektórzy mają problemy z najprostszymi czynnościami. Walka o ich sprawność toczy się od chwili narodzin.

Chodzenie ma im ułatwić egzoszkielet, robot wykonujący za nich każdy krok. Do tej pory urządzenie nie było wykorzystywane w leczeniu zaburzeń związanych z porażeniem mózgowym, wszystko ma się jednak zmienić.

Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej pod kierownictwem profesora Stanisława Deniziaka pracują nad systemem, który pomoże lekarzom z Poznania, mającym największe doświadczenie w terapii, dobrać odpowiedni jej rodzaj. Jak twierdzą, wybór właściwej metody rehabilitacji to już połowa sukcesu.

Projekt jest dofinansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego realizacja potrwa najbliższe trzy lata. Jednak pierwsze efekty poznamy już po roku pracy.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO