MIASTO
Kwestowali na kieleckich cmentarzach
Kilkuset wolontariuszy zbiera pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków na kieleckich cmentarzach. Największą zbiórkę prowadzi już od ponad 30 lat Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego.
Kwestę wspierają m.in. kieleccy radni. Jarosław Machnicki, wiceprzewodniczący kieleckiej rady miasta, podkreśla, że w tym roku angażuje się w renowację grobu Władysława Krajewskiego, jednego z pierwszych fotografów w Kielcach.
– Ludzie żyją dotąd, dopóki pamiętamy o nich. Jako wolontariusze pracujemy na to, aby uratować nagrobki tych osób, które w jakiś sposób wpłynęły na historię naszego miasta. To nie tylko bohaterowie powstania styczniowego czy wojen światowych, ale również osoby działające na niwie polityki czy kultury. W tym roku chcemy wspomóc renowację nagrobka pierwszego zawodowego fotografa w Kielcach – mówi.
Władysław Krajewski założył swoją pracownię fotograficzną w Kielcach w 1863 roku.
– Nie była to tylko działalność zarobkowa, ponieważ Krajewski portretował ludzi, fotografował nasze miasto oraz wydawał kalendarz. Do dziś zachowały się jego unikowe fotografie prezentujące Kielce sprzed wieków. Uważamy, że warto poświęcić nasz czas na renowację jego nagrobka. Kwestując, dokładamy do tego małą cegiełkę – mówi Artur Dziwirek, prezes Świętokrzyskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików.
Przy Cmentarzu Starym kwestowała również m.in. prezydent Kielc Agata Wojda.
– To wieloletnia tradycja, kwestowanie stało się już czymś naturalnym. Sama od wielu lat, bez względu na pogodę, biorę udział w kweście. Zabytkowe nagrobki są ważnym elementem naszego dziedzictwa, myślę, że wszyscy to doceniamy i rozumiemy – podkreśla.
Przy kieleckich nekropoliach zbiorki prowadzi również Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich, a także wolontariusze Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.