Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Technologia w służbie medycynie

poniedziałek, 19 grudnia 2016 13:19 / Autor: Piotr Wójcik
Technologia w służbie medycynie
Technologia w służbie medycynie
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Technologia i medycyna pójdą w parze. Politechnika Świętokrzyska przystąpiła do Klastra Medycznego MedCluster. Co pacjenci zyskają na tej współpracy?

W pierwszej kolejności rozwiązania informatyczne, a co dalej – czas pokaże. Takie są wstępne plany wyników współpracy świata techniki ze służbą zdrowia. –To przede wszystkim tworzenie baz danych i tele-medycyna. Zwłaszcza to ostatnie jest świetnym nowym narzędziem współpracy na linii lekarz-pacjent. Moglibyśmy opracowywać i wytwarzać urządzenia dla tele-medycyny. Uczestnictwo w klastrze może pozwolić również na wspólne pozyskiwanie środków. Nie byłoby osiągnięć medycznych bez osiągnięć technicznych. Zawsze idzie to w parze – zauważył profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej w rozmowie z dziennikarzami.

Jak zaznaczył Andrzej Witek, prezes grupy CenterMed i koordynator klastra, to przede wszystkim pacjenci powinni odczuć pozytywne skutki synergii nauki i branży medycznej. Co może temu służyć? – Potężnym obszarem dla tworzenia bardzo przyjaznych i intuicyjnych aplikacji mobilnych jest szeroko rozumiana polityka senioralna. Informatyka może też stworzyć narzędzia pomocne przy rehabilitacji ruchowej, która rozpoczyna się w szpitalu, a jest kontynuowana w domu. Kolejny obszar to obsługa pacjenta bez konieczności wizyty w placówce medycznej. Polskie prawo umożliwiło to rok temu. Dziś wizyta lekarska może być e-wizytą – powiedział Andrzej Witek.

MedCluster działa od 2007 roku i ma zasięg ponadregionalny. W tej chwili skupia ponad 60 podmiotów ze świata medycyny, nauki, przedsiębiorczości oraz samorządów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO