Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Teatr zmieni się nie do poznania

środa, 11 sierpnia 2021 14:34 / Autor: Beata Kwieczko
Teatr zmieni się nie do poznania
Fot. Facebook Teatru
Teatr zmieni się nie do poznania
Fot. Facebook Teatru
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W bardzo szybkim tempie postępują prace modernizacyjne zabytkowej siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego, która znajduje się przy ulicy Sienkiewicza 32. Obecnie trwa remont sali teatralnej oraz wprowadzane są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

W remontowanej sali teatralnej znajduje się wiele cennych pod względem historycznym elementów, ale - jak informuje Anna Żak, świętokrzyski wojewódzki konserwator zabytków - nie ma możliwości, żeby wszystkie pozostały w takiej samej postaci.

– Projekt ten jest efektem kompromisu pomiędzy potrzebą widza oraz koniecznością zachowania minimum warunków konserwatorskich. Zmienią się balkony, ponieważ nie spełniały one warunków przeciwpożarowych, widownia będzie miała lepszą widoczność, a siedzenia  będą ustawione mijankowo. Mam nadzieję, że efekt będzie zadawalał zarówno teatr, jak i konserwatora – wyjaśnia Anna Żak.

Charakterystycznym elementem sali teatralnej są kariatydy, które unoszą jej sklepienie od początku istnienia sceny. Okazuje się, że postaci kobiece zmieniały się na przestrzeni lat. Teraz ich pierwotny wygląd mają przywrócić prace konserwatorskie.

– Jest tam kilkanaście grubych warstw farby. Rysy twarzy oraz ornamenty są wyoblone przez duże ilości farby, które zalały każdy zakamarek. Po remoncie będą szczuplejsze i bardziej wyraziste – mówi Grzegorz Wiatr, konserwator zabytków i dzieł sztuki.

Modernizacja widowni ma poprawić jakość odbioru spektakli.

– Nowa sala będzie przyjazna wszystkim użytkownikom. Nowoczesna, ale z naciskiem na zachowanie atmosfery i odtworzenia dużej liczby elementów historycznych – wyjaśnia Jarosław Milewicz, zastępca dyrektora do spraw inwestycji w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

– Pierwszym elementem, który zauważą goście po przyjściu do odnowionej sali będzie znaczne zwiększenie nachylenia widowni. Scena teatralna powędruje ponad dwa metry w dół i o tyle samo zwiększy się okno sceniczne. Umożliwi to dużo lepszą widoczność i bardziej komfortowe oglądanie spektakli przez widzów – relacjonuje.

W obiekcie likwidowane są również bariery architektoniczne, aby w przyszłości był przystosowywany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Widzowie poruszający się na wózkach bez problemu dostaną się do sali, gdzie będą przygotowane dla nich specjalne miejsca. Będziemy mieli też udogodnienia dla osób niedosłyszących i niedowidzących. Wyznaczymy także osobę, która pomoże osobom niepełnosprawnym korzystać ze wszystkich elementów, jakie wprowadzimy – informuje Jarosław Milewicz.

Podkreśla, że po modernizacji zmieni się też sytuacja twórców i aktorów pracujących w teatrze.

– Dobudowany zostanie komin sceniczny, którego wysokość będzie równa wysokości okna scenicznego, a to umożliwi nam chowanie wszystkich dekoracji w trakcie spektaklu. Powstanie również duże podscenie z systemem zapadni, scena obrotowa i kieszeń boczna – wylicza wicedyrektor Milewicz.

Remont zabytkowej siedziby będzie kosztował 82 miliony złotych. Zakończenie inwestycji jest planowane na drugą połowę 2023 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO